Anti SEO Nedir

Eğer E-ticaret sitelerinizde veya herhangi bir web sitenizin çalışma yaptığınız sayfalarının anahtar kelimeleri üzerinden düşüşler yaşadıysanız oldukça dikkatli olmanız gereklidir. Siteniz yanlışlıkla veya kasten anti SEO çalışmasına maruz kalmış olabilir ve bu yüzden sitenizin sıralaması çoktan düşüş yaşamış olabilir.  Anti SEO çalışmaları kısaca SEO çalışmalarının aksine web sitelerinin sıralamasını düşürmek ve üst sıralarda yer almasını engellemeye çalışmaktır. Anti SEO iki yolla yapılır. Birincisi yanlışlıkla site sahibi tarafından ikincisi ise rakipleri tarafından yapılan çalışmalar. Yapılan bu çalışmalar sonucu sitenizin hızlı bir düşüş yaşamasına neden olacaktır.

Rakipler Tarafından Yapılan Anti SEO

E-ticaret ve benzeri sitenizde herhangi bir olumsuz çalışma yapmadığınızı düşünüyorsanız ve sitenizin sıralamasında düşüşler meydana geliyor ise düşük bir ihtimalde olsa rakipleriniz sitenize Anti SEO çalışması yapmış olabilir. En yaygın olarak kullanılan anti SEO çalışması toplu kelimeler şeklinde link alınmasıdır. Yani kısacası sitenize binlerce farklı siteden backlink gönderilir. Google ve diğer arama motorlarının geliştirdiği sistemler sitenize yapılan bu backlink çalışmasını spam olarak algılar ve Black SEO olarak tabir edilen çalışma olarak tanımlar ve sitenizi spamlayarak sıralamanızı ve trafiğinizi düşürür.

Kendi Elinizle Yapabileceğiniz Anti SEO

Google başta olmak üzere birçok arama motoru sürekli olarak algoritmalarını güncellemektedirler. Yapılan güncellemelerin genel sebebi çalışmaları geliştirmek ve arama motorunu kullanan bireylerin en doğru bilgiyi en kolay, en etkili şekilde ve en çok tercih edilen siteleri en üst seviyede sunmaktır. Arama motorları bu sayede haksız bir şekilde ve legal olmayan yollarla üst sıralara çıkan sitelerin ipini çekebilmeyi amaç edinmektedir. Bu güncellemeler çoğu zaman site sahipleri tarafından takip edilse de zaman zaman gözden kaçırılmakta ve anti SEO’ya yakalanmaktadırlar. İşte bu noktada site sahiplerinin güncel haberleri sürekli takip etmesi ve güncellemelere uyması şarttır.

Negatif SEO

Negatif SEO arama motoru optimizasyon çalışmasının tam tersi çalışmalara verilen addır. SEO çalışmaları bir sayfayı veya siteyi arama motorlarının sonuçlarında listenin en başında tutmayı sağlar ve böylece siteyi ziyaret eden kullanıcı sayısı oldukça artar. İşte Negatif SEO ise SEO çalışmalarının aksine sitenin sıralamasını düşürür ve görünürlüğünü azaltarak siteye gelen ziyaretçi sayısını ve trafiğini oldukça azaltır hatta bitirebilir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat