Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu hizmeti almak istiyorsanız en doğru yerde olduğunuzu söyleyebiliriz.

Arama Motoru Optimizasyonu Faydaları

 • Google Adwords reklamlarına vereceğiniz bütçeyi azaltırsınız.
 • Arama motorlarında daha üst sıralarda listelenirsiniz.
 • Daha fazla ziyaretçi/müşteri çekerek, cironuzu arttırabilirsiniz.
 • Web siteniz kullanıcı uyumlu olup, müşteri etkileşimlerini arttırabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu İşleminde Ne Yapıyoruz?

 • Site içi düzenlemeleri kontrol ediyoruz ve düzeltiyoruz. Hız,Meta açıklamaları,404 hata sayfaları,Link yapısı, Site içi linklemeler,site haritası…
 • Sektörünüze uygun içerik girişi sağlıyoruz, SEO uyumlu makaleler ile sıralamada en iyi sonucu almanızı sağlıyoruz.
 • Site içi teknik,anahtar kelime,rakip,zararlı link,site içeriği ve imajı analizlerinizi yapıyor ve internet sitenizi en iyi şekilde optimize ediyoruz.
 • Tamamen Manuel bir şekilde backlink hizmeti veriyoruz, kaliteli backlink inşası kurarak site dışı SEO çalışmalarınızı tamamlıyoruz.
 • Markanızın Sosyal Medya’da daha görünür hale gelmesinde yardımcı oluyoruz.

PLAN

Number

minutes

Price

Price for 1 minute

BAŞLANGIÇ

500

Aylık TL'den başlayan fiyatlar

Küçük Çaplı Siteler

Blog,İçerik,Yerel Hizmet, Vakıf,Dernek...

EKONOMİK

1250

Aylık TL'den Başlayan Fiyatlar

Hizmet Odaklı Siteler

Haber,Çilingir,Teknik Servis, Yerel Hizmet, Ürün Satışı...

KURUMSAL

2500

Aylık TL'den Başlayan Fiyatlar

Satış Odaklı Siteler

E-ticaret,Alışveriş,Firma Sitesi, Ürün Satışı ve Tanıtımı...

Özel

????

Aylık TL'den Başlayan Fiyatlar

Özel Teklif Dahilinde

Agresif Kelimeler,Sektörün Lideri Olmak İsteyenler...

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama motoru optimizasyonu, ”Search Engine Optimization” olarak bilinen ve kısaltması olarak kullanılan SEO’dur. SEO, oluşturulmuş olan bir web sitesi ya da web sayfasının tüm yönlerinin büyük oranda geliştirilmesini sağlamaktadır. Arama motoru optimizasyonu sağlandığı zaman, oluşturulmuş olan web sayfasının, herhangi bir arama motorunda aratıldığında kullanıcıya sonuç olarak verilmesi oranı artmaktadır. SEO yapılırken genel amaç, web sayfasını herhangi bir arama motoru için uygun hale getirmek olup, bu konuda HTML kodu, web sayfasının içeriği ve web bağlantısı ile olan ilişkisini kapsamaktadır. Basit olarak anlatmak gerekirse, SEO uygulandığında arama motorlarına web sayfanızın var olduğunu bildirmiş olursunuz. Arama motorları ise bu durum karşısında bildirmiş olduğunuz web sayfasının içeriğini tarayarak, hangi aramalar doğrultusunda kullanıcıya sunacağını belirler. Genel olarak web sayfaları üzerinden herhangi bir yazı okurken (bu yazı da dahil) kalınlaştırılmış anahtar kelimelere rastlanmaktadır. Yazı içerisinde bulunan anahtar kelime, SEO ile birlikte çalışarak arama motorlarında gösterilen sonuçların yine kullanıcıya sunulma oranını artırması amacı ile kullanılmaktadır. En çok tercih edilen arama motoru olan Google da dahil olmak üzere bir çok arama motoru tanıtmış olduğunuz web sitesinin önemini belirlerken, başka arama motorlarından sizin web sitenize ne kadar yönlendirme yapıldığına bakarak bir sonuca varmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir
Arama Motoru Optimizasyonu Nedir

Arama Motoru Optimizasyonu Önerileri

SEO yapılırken dikkat edilmesi gereken ve önerilen bazı noktalar mevcuttur. Sitenizde bulunan içerikler sadece yazı şeklinde olmamalıdır. Görsellik ön planda tutulmalı ve kullanıcı sıkılmamalıdır. Kesinlikle içerik paylaşımı konusunda başkasının içeriği kullanılmamalıdır. Eğer bilimsel ve net bilgiler içeren bir içerikse ve değiştirilemeyecek durumdaysa farklı şekillerde süsleyerek içeriği paylaşabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir içeriği kaynak olarak kullandıysanız bunu yazı sonunda link koyarak paylaşmanız gerekmektedir. Rakiplerinizi takip ederek onların içeriklerde kullandığı görsellerden daha iyisini yapabilir ve daha çekici olabilirsiniz. Rakip takibi konusunda, belirlenen anahtar kelime üzerinden arama yaparak üst sıralarda bulunan rakipler daha detaylı incelenip, daha yenilikçi olarak ve üstüne koyarak ilerlemek son derece etkili olacaktır. Kullanıcıların dikkatini çekebilecek popüler kelimelerle başlıklar kullanarak üst sıralara rahatlıkla çıkabilirsiniz.

Türkiye Arama Motoru Optimizasyonu

İngilizce de SEO olarak adlandırılan arama motoru optimizasyonu internet sitelerinin üst sıralara çıkması için uygulanmaktadır. SEO uygulaması arama motorlarında bulunabilme için oldukça önemli bir unsurdur. Arama motoru optimizasyonunda gerçekleştirilen uygulamalar sayesinde sitenizin hitinin artması mümkündür. Eğer sitenizin kısa süre içerisinde gelişmesini ve hızlı bir şekilde yükselmesini istiyorsanız SEO şirketinden arama motoru optimizasyonu hizmeti alabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken konulardan biri doğru firma seçimini yapabilmektedir. Piyasa üzerinde yüzlerce SEO firması bulunduğunu belirtmek gerekir. Bunların arasında işini iyi yapan kaliteli firmalar olduğu gibi, kalitesiz işler çıkaran kuruluşlarda bulunmaktadır. Bu sebeple SEO firması seçimi zamanı dikkatli olmanızda fayda var.

Arama Motoru Optimizasyonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

SEO işlemini doğru bir şekilde uyguladığınız zaman sitenizin kısa süre içerisinde popülerliğini artırabilirsiniz. Bu popülerliği belirli süre içerisinde sağlayan ve çeşitli seo yöntemleri kullanan kişiler seo uzmanı olarak adlandırılmaktadır. Dünya üzerinde en çok kullanılana arama motoru olan Google`da seo yaparak üst sıralarda çıkmanız mümkündür. Aslında sizler için en büyük reklam Google arama motorunda ilk sıralarda yer almak olacaktır. Arama motorunda hızla yükselmeniz için yapmanız gereken işlemlerden ilki sitenize sürekli SEO uyumlu makale girmek olacaktır. Bu sayede sitenizin insanlar tarafından bulunma oranı yükselecektir. Çünkü Google firmasının kullanmış olduğu algoritmaya göre düzenli olarak içerik giren sitelere daha üst bölümlere gelmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonunda Bilinmesi Gerekenler

Oldukça geniş bir mecra olan arama motorlarının çalışma algoritması çok karışıktır. Arama motoru optimizasyonu yapabilmeniz için birçok firma tarafından SEO uzmanı desteği sunulmaktadır. Çok geniş kapsamlı bir alan olması sebebiyle bu alanda uzmana ihtiyaç duyulmaktadır. Oluşturmuş olduğunu sitenin optimize edilerek Google ve diğer arama motorlarında görünebilmesi için siteye yerleştireceğiniz makalelerin içerisinde anahtar kelimelerin doğru bir şekilde girilmiş olması gereklidir. Ayrıca kelimelerin aylık aranma oranları ve rekabet durumu gibi etkenlerde göz önünde bulundurularak anahtar kelime seçimi yapılmalı ve ardından SEO uygulanmalıdır. Bundan başka dikkat edilmesi gereken başka konular da bulunmaktadır. Bu konular ise uzmanlar tarafından sitenize uygulanabilir.

Google Anahtar Kelime Aramalarında SEO Farkı

Dünya gün geçtikçe bir değişim mekanizmasının içine girmektedir. Artık sosyal yaşam, iş hayatı teknolojik verilerin gelişimine ayak uydurmaya çabalamaktadır. Elimizin altındaki bilgisayarlar, telefonlar, tabletler istediğimiz bilgiye ya da veriye ulaşmada bir aracı haline gelmiştir. Bu yüzden alış, satış, pazarlama, lojistik, tanıtım gibi birçok hizmet arama motoru aracılığıyla web sitesi üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır.

Web sitesi, tanıtımını yaptığı ürününün ya da içeriğin arama motoru üzerinden daha da anlaşılır hale getirmek durumundadır. Bu da web sitelerinin anahtar kelime kullanımıyla kendilerini daha da ulaşılabilir kılmasıyla olacaktır. Arama motoru optimizasyonu kısacası SEO (Search Engine Optimization) doğru anahtar kelime kullanımıyla arama motorlarının web sitelerini daha da kolay taramasına yardımcı olur. SEO, dijital pazarlama ve tanıtımda teknolojik gelişmelere bağlı olarak yaygınlaşmaktadır.

Web Sitesinde SEO Uyumlu İçerikler

Web siteniz farklı bir siteden daha iyi ürün veya bilgiye sahip olabilir. Fakat bu kullanıcılara doğru bir şekilde aktarılmadığı sürece arama motoru üzerinden tanıtımı zor olacaktır. Yaptığınız işin tanıtımlarını yapmak için kurduğunuz web sitelerinizin arama motorlarında daha da anlaşılır olmasını istiyorsanız sitenizin üzerinde bazı teknik düzenlemeler yapmanız gerekmektedir. SEO web sitenizin çeşitli bölümlerinde değişiklikler yaparak arama motoru üzerinde istediğiniz içeriğin taranmasını kolaylaştıracaktır. Bu da SEO yardımıyla tanıtımını yaptığınız ürününün, ulaşılmasını kolaylaştırmak istediğiniz bilginin veya içeriğin web sitenize yerleştirdiğiniz doğru anahtar kelimeler vasıtasıyla olacaktır. Yaptığınız bu küçük değişiklikler site kullanıcılarınızın size ulaşmasını  daha da kolay hale getirecektir.

Site İçi SEO

Arama motoru üzerindeki aramalarda web sitesi içeriğine ulaşımın kolaylaştırılması adına yapılan düzenlemeler Site İçi SEO düzenlemeleridir. Kullanıcı deneyimlerini takip ederek yapılan düzenlemeler Robot Engelleme Standardı (robots.txt),Dünya Çapında Ağ Konsorsiyumu (W3C), uygun ifadelerin kullanılması gibi birçok yöntemi içerir.

Site Dışı SEO

Site Dışı Seo farklı bir içerik üzerinden web sitenize ulaşımın kolaylaştırılmasını sağlayan teknik bir uygulamadır. Farklı kaliteli bir site üzerinden kullanıcıların web sitenize ulaşmasına aracılık eden Site Dışı SEO uygulamalarının en bilinen yöntemi Backlink link yöntemidir. Backlink uygulaması, arama motoruyla birlikte farklı bir sitede web sitenizin ulaşılabilirliğine aracılık edecektir.

SEO Nasıl Çalışır?

Arama motoru optimizasyonu, arama motoru sonuçlarında hızlıca bulunabilmek için yapılan teknik çalışmalardır. Özenle yapılan optimizasyon çalışmaları sayesinde her gün daha üst seviyeye çıkmak, daha çok kullanıcıya ulaşmak mümkündür. Site içi ve site dışı olarak iki şekilde yapılan SEO çalışmalarının düzenli olarak yapılması sonuç getirecektir, tek sefer yapılan iyileştirme çalışmaları yetersiz kalacaktır.

SEO çalışmaları web siteyi optimize ederek, arama kelimeleriyle site içi anahtar kelimeleri eşleştirerek daha çok kullanıcıya ulaşmayı sağlar. Optimizasyon çalışmaları yapılması,

 • kullanıcılara alakalı bilgiler sunmakta,
 • arama motorunu daha güvenilir kılmakta,
 • daha kısa sürede daha fazla veri akışı sağlamakta fayda sağlayacaktır.

Arama motoruna yazılan arama kriterlerine uygun sonuçlar çok kısa sürede ekrana düşse de aslında bu işlem o kadar kolay değildir. Hatta arama butonuna tüm kelimeler yazılmadan arama işlemi başlamaktadır, arama işleminin en uygun anahtar kelimeleri ve en doğru sonuçları sağlaması gerekir.

Arama Motorunun Görevleri

Bir arama yapıldığında arama motoruna üç ayrı görev düşmektedir. Bu görevlerin bilinmesi optimizasyon işlemi için önemlidir çünkü arama motorunun aradığı özelliklere uygun optimize çalışmaları yapılmalıdır.

 • Crawling : Arama işleminin başlangıcı olup Türkçe emekleme anlamına gelmektedir. Arama yapılan kelime hakkında tüm dünya üzerindeki web sitesi ve bağlantılarda bilgi toplama işlemidir.
 • Indexing : Bilgi toplama işlemi yapıldıktan sonra bilgi depolaması yapılır.
 • Sıralama : Arama sonuçlarındaki bilgilerin içerikle uyuşma seviyelerine göre sıralama yapılır.

Arama motorları algoritmalar kullanarak insanlara kısa sürede, en güvenilir bilgiyi sunmaya çalışmaktadır. Bu yüzden SEO çalışmaları ile sürekli iyileştirme yapılarak optimize edilen sitelerin daha çok üst sıralarda çıkma şansı artacaktır.

Sayfa otoritesi adlı bir puanlama sisteminde, sitelerin güvenirliği, doğru bilgi içerme seviyeleri ve kullanıcıların dikkatimi çekme oranları hesaplanmaktadır. 1 ila 100 arasında puanlama yapılarak arama motorundaki sıralama tahmin edilmektedir. Bu puanlama sistemi ile sayfanızın puanını öğrenebilir ve ihtiyaçlara yönelik optimizasyon çalışmaları yaparak web sitenizde daha iyi bir kalite elde edebilirsiniz.

Arama motoru optimizasyon çalışmalarının tercih edilmemesi hedeflenen kitleye ulaşmakta ve kaliteli bir portföy oluşturmakta önünüzde büyük bir engel olacaktır. SEO çalışmalarının doğru uygulanması kısa sürede, pratik yoldan popülerleşme sağlayacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu Fiyatı

Arama motoru optimizasyonu hizmeti, kapsadığı iş ölçeğinde fiyatlandırılan bir hizmettir. Web sitenizin arama motorları tarafından tanınıyor olması, belirli bir pozisyonu (üst sıralar olmasa bile) tutturmuş olması SEO çalışmalarının sıfırdan başlamayacağı anlamına geleceğinden, kısa zamanda verimli sonuçlar alabilir, yeni kurulmuş bir siteye göre yarışa bir sıfır önde ve daha az maliyet ile başlayabilirsiniz. Ancak aramalarda ilk sıralara çıkabilmeniz için SEO konusunda teknik bilgi ve yönlendirmelere, özellikle de içinde bulunduğunuz sektörde zorlu bir rekabet var ise, daha çok ihtiyacınız olacaktır. Arama motoru optimizasyonu fiyatı verilen hizmetin içeriğine göre değişkenlik gösterir.

Arama Motoru Optimizasyon Fiyatı Nelere Göre Değişir?

Farklı internet adresleri üzerinden şöyle bir bakıldığında insanların yoğunlukla hangi dönem ve hangi kelimeleri aradıkları kolayca tespit edilir. Arama motoru optimizasyon fiyatı konusunda rol oynayan faktörlerden kısaca bahsetmek gerekirse,

 • Eğer rakipleriniz ile aynı anahtar kelime ile ilk sıralarda yer almayı hedeflerseniz, bu çok kolay olmayabilir. SEO uzmanları bu durumda daha fazla emek harcayıp farklı teknikler deneyerek firmanızı yukarı sıralara taşımaya çalışacaktır ki ekstra mesai gerektirir. Bu durumda da maliyetin artacağından bahsetmek gerekir.
 • Periyodik takip, teknik destek, Site içi, site dışı SEO analizi, Backlink analizi ve rakip analizi ile birlikte bunların belirli dönemlerde raporlanmasını isterseniz bütçenizi de taleplerinize göre planlamanızda fayda var.
 • SEO içerik optimizasyonu, kurum personelinize eğitim verilmesi, sitelerin mobil uyumlu hale getirilmesi, uzun vadeli çalışma programı oluşturulması düşünüldüğünde fiyat modeli farklıdır.
 • SEO firmasının referansı ve bilinilirliği fiyatı etkileyen diğer bir etkendir.

Arama Motoru Optimizasyon Fiyatını Yapılacak İşi Görmeden Vermek Mümkün Mü?

Arama motoru optimizasyon fiyatı için net bir şey söylemek olası değildir. Satın alacağınız pakette nelerin olacağı, çalışmak isteyeceğiniz anahtar kelime, sektördeki yeriniz, rakipleriniz, sektörünüzdeki oyuncuların stratejisi gibi birçok parametre hizmetin fiyatına etki edecektir. Bunlar bazı sitelerde çok farklı fiyat aralıkları ile karşılaşmanızın sebeplerinden bazılarıdır. Bu konuda bir iş ortağı arayışınız olduğunda konusuna hâkim ve deneyimli SEO uzmanları ile çalışmanız web sitenizin yasal güvenlik çerçeveleri içerisine güvende kalmasını sağlar. Uzun ve kısa vadeli birlikte oluşturduğunuz hedefler ile gelişiminizi periyodik olarak izlerken, bu gelişimi sürdürülebilir yapmak için de stratejiler oluşturursunuz. Tüm bunları yaparken de aramalarda çıkmak için ayırdığınız bütçeyi satış hacminizi ya da görüntülenme sayınız ile fazlası ile yerine koyabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu Ücretleri

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, web sitesi optimize etme işlemidir. Optimizasyon yapılması, bir web sitesinin arama motoru sonuçlarında üstte yer almasına yarar. Arama motorlarında üstte çıkabilmek için iyileştirme yapılması işlemidir.

Optimizasyon işlemi tek defaya mahsus bir işlem değildir, sitenin devamlı yenilenip, iyileştirilmesi gerekir. Bu optimizasyonu yapabilmek için arama motoru sonuçlarının nasıl sıralandığını da bilmek gerekir.

SEO İşlemleri Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonunun sürekli döngü içinde olduğunu, her zaman tekrar edilmesi gereken bir eylem olduğunu belirtmiştik. Arama motorları her zaman yeni algoritmalar üreterek en iyi sonuçları sağlamaya çalışırlar. SEO işlemleri doğru uygulandığında, kısa ve hızlıca popüler olma yolunda ilerleme kaydedilir.

SEO yönetimini en iyi yapan arama motorlarından biri Google’dır. Ve bu arama motorunda üstlerde yer alan sonuçlar içinde olmak iyi başarı sayılmaktadır, yapılacak en iyi reklam üstlerde yer almak denilebilir.

Optimizasyon işlemlerinin iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; site içi SEO ve site dışı SEO işlemleridir. Site içi optimizasyon işlemi, siteyi içten daha iyi hale getirmek olarak bilinir. Sitenin daha iyi işlenmiş olması, arama motorları tarafından daha kolay bulunmasına yardımcı olur. İyi anahtar kelimeler belirlenmesi, kullanıcının arama yapacağı başlıca kelimelerin seçilmesi ile olur. Teknik olarak iyi bir site alt yapısına, sorunsuz işleyen URL bağlantılarına sahip olmak da siteyi iyileştirmeye yarayacaktır. Daha çok kullanıcının sizi tercih etmesi için sitenizi kategorilere ayırarak daha kolay bulunabilir yapabilirsiniz, görsel olarak yeni kullanıcı çekecek şekilde düzenleyebilirsiniz.

Site dışı optimizasyon ise daha az teknik bilgi, daha çok tanıtma yolu içermektedir. Site dışı optimizasyon yapabilmek için içerik pazarlamayı bilmek gerekir. Daha iyi içerik pazarlama, daha çok müşteri ve itibar demektir. Kaliteli reklam hazırlamak hem daha çok kullanıcı hem de rakiplerin önüne geçmek demektir. Ufak bir yatırım yaparak da halkla ilişkiler sayesinde işletmenizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu Tavsiyeleri

 • İçeriklerinizi zenginleştirin.
 • Özgün içerikler üretin. Taklit olmayan resim, yazı ve video gibi orijinal içerikler daha çok tercih edilmeyi sağlar.
 • Kaynaklarınızı belirtin ki doğruluğunuz ön plana çıksın.
 • İlgi çekici başlıklarla dikkatleri üstünüze toplayın.
 • Sıkıcı ve ilgi çekmeyecek içerikler yerine kaliteli içerikler üretin. Sizden vazgeçip başka yerlere gitmek mümkün olmasın.

Arama Motoru Optimizasyonu Paketleri

İngilizcesi SEO yani “Search Engine Optimization” olarak da bilinen arama motoru optimizasyonu, google gibi arama motorlarında web sitenizin en başlarda çıkmasını sağlamaktır. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanız sitenizin trafiğini arttıracaktır. SEO ile birlikte amaçladığınız kitle kısa zamanda oluşacaktır. Tabi ki SEO tek başına yeterli olmayacaktır. Bunun yanında sitenizin içeriği de oldukça önemlidir.

 Arama Motoru Optimizasyonu Paketleri
Arama Motoru Optimizasyonu Paketleri

Ne Kadar Süre Üst Sıralarda Yer Alırım?

Bu SEO hizmeti için anlaştığınız firmaya ve aldığınız pakete göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak ün düşük paket 3 ay olmaktadır. Tabi ki bu sitenizin potansiyeline de bağlı bir durumdur. Fakat önemli bir nokta olarak sitenize giren her kişi müşteriniz olmayacağını dikkatte almalısınız. Bunun yanında potansiyel müşteriler de olmaktadır. Buradan sonraki başarınız tamamen sizin elinizdedir.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Birçok kriterden oluşan arama motoru optimizasyonu bireyin kendi başına da yapabileceği bir sistemdir. Fakat uzun bir süreç olduğu için profesyonel bir yardımla daha kısa sürede yapılabilir. SEO site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyon olmak üzere iki aşamada yapılır.

Site içi SEO optimizasyonu kısaca arama motorlarının belirttiği kurallara uymaktır. Yani sitenin anlaşılabilir bir halde olmasıdır. Bunu yapabilmek için arama motorlarının dilini çok iyi bilmek gerekmektedir. Site içi optimizasyon bitmeden site dışı optimizasyona kesinlikle geçilmemelidir. Site içi optimizasyonun yapılmasında başlıca dikkat edilmesi gerekenler domain, anahtar kelimeler, LSI, site içi linkleme, başlıklar, web sitenin hızı, tasarım, H etiketleri, web sitesi kod yapısı, içerik, kırık link kontrolü gibi kriterlere uyulması gerekmektettdir.

Site dışı SEO optimizasyonu ise sitenin marka değerini arttıracak çalışmalardır. Bunlara backline, sosyal medya, tanıtım yazısı, video çalışmaları, blog yazıları gibi popülerliği arttıracak her faaliyet örnek verilebilir.

SEO Paketleri

Arama motoru optimizasyonupaketleri her firmada farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak;

 • 3 Aylık arama motoru optimizasyon paketi
 • 6 Aylık arama motoru optimizasyon paketi
 • 1 Yıllık arama motoru optimizasyon paketi
 • Full arama motoru optimizasyon paketi

olarak ayrılabilmektedir.

SEO Ajans Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO ajansını seçerken özellikle referanslara dikkat edilmesi gerekir. Unutmayın ki her ajans belirli vaatlede bulunur.Önemli olan bunları başaran ajansları bulmaktır. Bunun yanında müşteriyle sürekli iletişim halinde olmakta önemlidir. Aynı zamanda uygun fiyatlı ajanslar bulmakta ekonomik yönden oldukça önemlidir.

Arama Motoru Optimizasyonu Teknikleri

Arama motoru optimizasyonu arama motorlarında web sitelerinin bulunabilirliğini arttırmak için kullanılan bir yöntemdir. Kısaca SEO olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntem genelllikle anahtar kelimeler ve linkler üzerinden yürütülmektedir. Arama motorlarında en çok kullanılan kelime ve cümleler yoluyla optimizasyon işlemi gerçekleştirilir. Etkili bir optimizasyon çalışması için birçok teknikten yararlanabilirsiniz.

Kullanıcı Odaklı Yaklaşım

Web sitesi kurmaya karar verdiğiniz aşamadan itibaren, sizin sitenizi ziyaret etme ihtimali yüksek olan potansiyel kullanıcıları tespit etmelisiniz. Bu kullanıcıların arama motorlarında en çok cevap aradığı soruları belirleyerek web sayfanızı uygun bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Doğru kelime ve cümlelerle hazırlayacağınız tanıtım yazıları, ürün tanıtımları, marka bilgileri arama motorlarındaki performansınızı olumlu şekilde etkileyecektir.

Doğal Link

SEO çalışması yaparken anahtar kelimeleri doğru oranda kullanmaya özen göstermelisiniz. Özelikle spam linklere karşı sitelerinizi korumanız gerekmektedir. Bu linkler web sayfalarınızı olumsuz şekilde etkileyecektir. Spam linkleri Google hesabınızdan bildirebilirsiniz. Popüler ve güvenilir sitelere link vermeye çalışmalısınız.

Mobil Uyumlu İnternet Sitesi

İnternet sitesini mobil uyumlu olarak tasarlamalısınız. Artık birçok kullanıcı telefonlar üzerinden internete erişim sağlamaktadır. Bu nedenle internet sitelerinizi mobil uyumlu olarak tasarlayarak sitelerinizi popüler hale getirebilirsiniz.

Yerel Aramalar

Pek çok insan aramalarını yaparken kendilerine en yakın noktalarda bulunan hizmet sağlayıcılarını aramaktadır. Web sayfanızda adres bilgilerinizi açık şekilde belirterek, yerel aramalarda üst noktalara çıkabilirsiniz. Google hesabınızdan Google Business kaydınızı yaparak daha etkili bir çalışma yürütebilirsiniz. Kaydınızı oluştururken yine SEO uyumlu kelimeler kullanmalısınız. Arama motoru optimizasyonu için iletişim bilgilerinizi açık bir şekilde girmelisiniz. Etkileyici fotoğraflar yükleyerek ve çalışma saatlerinizi girerek yerel aramalarda bulunabilirliğinizi arttırabilirsiniz.

Site İçi Optimizasyon

Site içi optimizasyon site içerisinde yapılan çalışmaları ifade etmektedir. Site içeriklerinizi anahtar kelimelerle ve heading etiketleriyle doğru bir şekilde düzenleyebilirsiniz. SEO uyumlu URL yapıları kullanabilirsiniz. Kodlamaları yaparken mega title etiketleri kullanabilirsiniz. Arama motoru sonuçlarında bu etiketler görüntülenir. Bu sayede internet kullanıcılarının web sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyadan Faydalanma

Sosyal medyada yürüteceğiniz aktif çalışmalar sayesinde web sitelerinizin popülerliğini oldukça arttırabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda hizmetlerinizin, ürünlerinizin ve markanızın tanıtımını etkileyici bir şekilde yaparak kullanıcıları web sayfalarınıza yönlendirebilirsiniz. Etkili bir sosyal medya çalışması için sosyal medya ajanslarından destek alabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu Ücreti

Başarılı bir web site tasarlamak isteyen kişiler mutlaka arama motoru optimizasyonu yapmalıdır. Web site kurulumunun birçok aşaması vardır. Bir tıkla ulaştığımız sitelerin alt yapısını hazırlamak hiç de kolay değildir. Google, Yandex gibi arama motorlarına yazıp arattığımız sözcüklerin karşımıza çıkmasını arama motoru optimizasyonu sağlar. Arama motoru optimizasyonuna kısaca SEO denir. Seo uyumlu içerik yazan kişiler bu içerikleri web sitelere verir. Böylece içeriklerde yer alan kelimelere ulaşmak kolaylaşır. Eğer arama motorlarında iyi bir konuma sahip web siteniz olsun isterseniz mutlaka arama motoru optimizasyonu ücreti vererek Seo uyumlu içerikler almalısınız.

Arama Motoru Optimizasyonu Ücreti Ücretleri
Arama Motoru Optimizasyonu Ücreti Ücretleri

Seo Uyumlu İçerik Oluşturmak

Arama motoru optimizasyonu ücreti olarak net bir fiyat belirlenemez. Çalıştığınız kişi ya da ajansa göre bu fiyatlar değişebilir. Fakat bazı yerler size paket olarak fiyat verir. Kampanyalı bir fiyat olduğunda bunu inceleyebilir kararınızı ona göre verebilirsiniz. Seo uyumu meşakkatli bir iş olduğundan çok ucuz fiyatlara bulmak mümkün olmayabilir. Ortalama net bir ücret verilemese de arama motoru optimizasyonu ücreti etkileyen bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar; web sitenin sahip olduğu yaş, ilgili anahtar kelimenin kullanım açısından zorluğu, bulunduğunuz piyasadaki rekabet durumu, ajansın size sunduğu Seo hizmetleri ve referanslardır. Seo servisleri konusunda kafanız karışmış olabilir. Bu servisler web sitenize gelen haftalık ziyaretçi sayısı, blacklink analizi, rakiplerin analizi veya teknik destek gibi konular olabilir. Bir web sitenin başarı grafiği elde edebilmesi için oldukça şart olan bu servislerden arama motoru optimizasyonu yaptırarak faydalanabilirsiniz.

Bulunduğunuz sektörde rekabet çok fazla varsa arama motorunda en üst sırada çıkmanız zorlaşır. Bunun için hedef kelimeler doğru seçilmelidir. Diğer sektörlere göre çok daha fazla emek isteyen sektörlerde Seo ücreti fazla olabilir. Fakat web sitenizden faydalanabileceğiniz satışların artmasıyla bunun gereksiniminin ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz. Hedeflenen anahtar kelime kolay kelimelerden değilse ücretler artar. Kelime kullanımı cümle içinde zorlaştıkça arama motoru optimizasyon ücreti fazlalaşabilir. Web site yaşına gelecek olursak da web siteniz ne kadar eski olursa o kadar avantajlısınızdır. Eski web sitelere Seo uyumlu çalışmalar yapmak daha kolaydır.

E-Ticaret Arama Motoru Optimizasyonu

Günümüz koşullarında e-ticaret sitesi tüketicilerin tercih ettiği ve gelecekte de daha da artış göstereceği en yaygın alışveriş şeklidir. Bu durumda firmaların e-ticaret sitelerinin görünürlüğünü arttırabilmek için birçok yöntem izlemesi gerekir. Bu yöntemlerden biri ve belki de en önemlisi arama motoru optimizasyonu ya da kısa olan ismiyle SEO‘dur.

E-ticaret Arama Motoru Optimizasyonu
E-ticaret Arama Motoru Optimizasyonu

Peki, SEO Nedir Ve Ne Demektir?

 SEO en temel anlatımıyla search engine optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Bu arama motoru optimizasyonu bir e-ticaret sitesini en uygun duruma getirmeyi amaçlar. Böylece e-ticaret siteleri Google gibi arama motorlarının sonuç sıralamasında üst saflarda yer alacak ve görünürlüğü artacaktır. Görünürlüğün artması ise o e-ticaret sitesine olan ilginin artması demektir. Ticaret alanında olduğu gibi e-ticaret alanında da ne kadar çok ilgi o kadar çok ürün satışı ve kazanç elde edilmesini ifade eder.

Arama Motoru Optimizasyonu Çalışma Şekli

Bilindiği gibi Google gibi arama motorları kullanıcıların yazdıkları anahtar kelimeler ile arama yapar. Bu durumda arama motoru optimizasyonu, e-ticaret sitesinin içeriklerini en uygun duruma getirir. Böylece tüketiciler arama motorları üzerinde en uygun anahtar kelimeleri kullanarak bir e-ticaret sitesine daha hızlı yoldan ulaşır. Bu sayede SEO, e-ticaret sitesi firmalarına daha hızlı kazanç ve daha fazla görünürlük gibi yararlar sağlarken tüketicilerin de arama motorlarına olan güvenlerini artırır. Arama motorlarında çalışma, emekleme, bilgi biriktirme ve sıralama listesi yani sonuçlar olarak üç aşamada gerçekleşir.

 • Emekleme: Arama motorları çalışmalarına yani bütün dünyadaki web sitelerinde anahtar kelimeleri aramaya bu aşamada başlar.
 • Bilgi Biriktirme: Web sitelerinde anahtar kelimeler arandıktan sonra bilgileri kendi hafızasında biriktirir.
 • Sıralama Listesi: Anahtar kelimelere en yakın bilgilere sahip olan sayfaların sonuçları listelenir.

SEO’nun Çeşitleri

Site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Basitçe açıklamak gerekirse:

 • Site içi SEO: Bir e-ticaret sitesi içeriğinin tüketiciler ve arama motorlarının kolaylıkla algılayabileceği biçimde en uygun duruma getirerek görünürlüğünü artırmaktır. Site içi SEO’da tüketicilerin ilgisini en çok e-ticaret sitesindeki içerikler (çizelgeler, resimler, fotoğraflar, yazılar) çekerken arama motorlarının ilgisini içeriğin yanı sıra altyapı sistemi de çeker. Bu yüzden site içi SEO çalışmalarını gerçekleştirirken e-ticaret sitesinin içeriği, dizaynı ve altyapısı gibi faktörler çok önemlidir. Çünkü site içi SEO tamamıyla e- ticaret sitesinin içeriği, dizaynı ve teknik altyapısını kapsar. On page yani site içi SEO sayesinde arama motorları e-ticaret sitelerini daha kolay anlayabileceği gibi tüketiciler de e-ticaret sitesini daha çok ziyaret eder.
 • Site dışı SEO: Site içi SEO’dan ziyade daha çok e-ticaret sitesinin içeriğinin pazarlama teknikleriyle reklamının yapılması işlevini üstlenir. Müşterilerle e- ticaret sitesi arasındaki ilişkiyi sağlayıp web sayfasının ziyaretçi sayısını artırmayı amaçlar. Ayrıca sektörde bulunan firmaların dijital dünyadaki rekabetini yüksek oranda etkiler. Bir web sitesinin daha çok tüketiciye ulaşması için diğer web siteleriyle ilintili olması ve link bağlantılarını da geliştirmesi gereklidir.

Site içi ve site dışı SEO uygulamaları birbirinden ayrılamaz ölçüde önemlidir. Ayrıca bu uygulamalar e-ticaret siteleri için güncel şartlara ve teknolojiye göre ileriye doğru değişkenlik gösteren hareketli çalışmalardır. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında elde edilen nitelik artışı aynı zamanda e-ticaret sitesinin getirisini ve canlılığını da direkt olarak etkileyeceği için gözden kaçırılmamalıdır. Sonuç olarak arama motoru optimizasyonları e-ticaret sitelerinin devamlılığı ve kalıcılığı için son derece önem taşımaktadır.

Google Arama Motoru Optimizasyonu

Bir bilgiye, ürüne ya da veriye ulaşmak için web sitelerinin gün geçtikçe popülerliği artmaktadır. Bu yüzden ürünü ya da içeriklerini tanıtmak ve pazarlamak isteyen firmalar veya kişiler işlemlerini web siteleri üzerinden yapmaya başlamışlardır. Fakat hizmete ya da bilgiye ulaşmak isteyen kullanıcıyı, web sitesine yönlendirmek için web sitesinin erişimin kolay ve anlaşılır olması gerekmektedir. Bu da site içi ve site dışı yapılan teknik düzenlemelerle gerçekleşecektir.  Web sitesinin arama motorunda üst sıralarda aranması için arama motorunun algoritmasına uyumlu, kullanıcının ne istediğini bilerek kurgulanmış, diğer içerik üreticileriyle rekabet halinde, dinamik ve doğru verilerle hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu teknik düzenlemeler Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile sağlanacaktır. Bu düzenlemeler doğru anahtar kelime kullanılmasıyla olur.

Google Arama Motoru Optimizasyonu SEO
Google Arama Motoru Optimizasyonu SEO

İnternet kullanıcıları, arama motoru olarak  dünyada ve ülkemizde  en çok google kullanır. Ürünü veya hizmeti tanıtmak adına  yapılan arama motoru optimizasyonu  çalışmalarının bu yüzden google uyumlu olması gerekmektedir. Çünkü dünyada en geniş kullanıcı ağına sahip olan google arama motoru sayesinde web siteniz geniş kitlelere ulaşacak ve web sitenizin etkileşimi artacaktır. Google Arama Motoru Optimizasyonu kısacası Google SEO ise Google’da kullanıcıların anahtar kelime aramalarında web sitesinin ulaşılabilirliğinin kolaylaştırmak için kullanılır.  Aslında arama sonuçlarında web sitelerinin üst sıralarda görülmesinin sağlanması Google SEO ile gerçekleşir.

Google SEO Niçin Kullanılır

Her alanda olduğu gibi web sitelerinin ulaşılabilir olmasında da bir rekabet söz konusudur. Çünkü amaç  web sitesinin üzerinden satılan bir ürünü pazarlamak veya bir verinin tanıtımını yapmaktır. Bunun için rekabet halinde olduğunuz diğer web sitelerinden daha da tercih edilir olmak için teknik anlamda çalışmalar yapmanız gerekmektedir.  İşte Google SEO içerikleriyle hedef kitlenizi web sitenize ulaştırabilirsiniz. Google Optimizasyonu doğru site içi optimizasyonlarla  sitenizin arama motorunda aranabilirliğini ilk sıralara taşır. Kullanıcılar tarafından sitenizin ziyaret edilebilirliği ve etkileşimi artar. Bu sayede verdiğiniz hizmetin pazarlanması sağlanır ve markalaşmanızın önü açılır. Google arama optimizasyonları sürekli içeriklerini geliştirmektedir. Bu yüzden bu konuda  SEO içerikleri üreten ve alanında profesyonel kişilerden veya kurumlardan yardım alınması önerilmektedir.

Local Yerel Arama Optimizasyonu

Herhangi bir bölgeye ait tüm arama sonuçlarına yerel SEO denir. Yerel SEO, bir bölge hedefinde kullanıcıların yapmış olduğu aramalarda, web sitesine daha fala kullanıcı çekmek için yapılmış olan optimize etme uygulamalarını ifade etmektedir. Yerel SEO, Google, Yandex, Bing ve bunlar gibi pek çok arama motorları üzeride yapılabilen bir işlemdir. Ayrıca Yerel SEO, anlık olarak kullanıcılar tarafından yapılmış aramalarda hizmetlerinizi veya işlerinizi tanıtma imkanı da sunmaktadır. Dünya üzerinde en çok kullanılan arama motoru olan Google, yerel SEO uygulanmasında büyük önem taşırken, bunun gibi pek o arama motorları da yerel SEO özelliği bulundurmakta ve uygulandığı zaman son derece verimli olmaktadır. Örnek olarak, Google’da yapılan herhangi bir mekan aramasında, karşınıza çıkan haritalı ve firma isimli olan seçenekler mevcuttur. Aratmış olduğunuz mekana göre yerel işletmelerin sıralandığı bölüm snack pack olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak aratmış olduğunuz mekan ile ilgili yazıların bulunduğu yer ise organik arama sonuçlardır. Kullanıcıların bir çoğu snack pack kısmını aratmak istediği ve organik sonuçlarla pek ilgilenmediği için optimizasyon yapılırken, yerel optimizasyona bu yüzden dikkat edilmeli ve mutlaka yapılmalıdır. Gerçekten karmaşık ve uzun bir süreç olduğu için profesyonel bir hizmet alınabilir.

Local Yerel Arama Motoru Optimizasyonu Bölgesel Lokal SEO
Local Yerel Arama Motoru Optimizasyonu Bölgesel Lokal SEO

Artık günümüzde dijitalleşme ile bir çok işletme sanal ortamdan hizmet vermeye başlamış, bu durum karşısında pazar genişlemiş ve rekabet artmıştır. İşletmenin duyurulması ve tanıtılması konusunda yerel SEO son derece büyük bir etken olmuştur. Bu yüzden eğer herhangi bir işletme için SEO yapılacaksa mutlaka yerel SEO’da yapılması gerekmektedir.

Yerel SEO Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açılacak olan sayfanıza anahtar kelime olarak, şehir veya bölge ile alakalı kelimeler koyulması gerekmektedir. Açılış sayfasına mutlaka görsel konulmalı ve alt etiketleri oluşturularak, şehir ve bölge ile alakalı anahtar kelimeler buraya da konulmalıdır. Açıklayıcı ve tatmin edici içeriklerin olmasına özen gösterilmelidir. Verilen servisler ve yapılan hizmetler ile ilgili mutlaka anlaşılır bilgi verilmelidir. Referanslar, yol tarifi, kullanıcı yorumları kesinlikle olmalıdır. İletişim ve adres bilgilerinin açılış sayfasında da bulunmasına dikkat edilmelidir.

Web Sitesi Arama Optimizasyonu

Web sitesi kurmak, web sitenize arama optimizasyonu yapmanızdan daha kolay ve daha önemsiz bir iştir. Web sitesinin asıl önemli olan olayı, arama optizasyonunun yapılmasıdır. Kısaca SEO denilen arama motoru optimizasyonunun asıl amacı, Google, Yandex, Bing ve bunun gibi pek çok arama motorunda herhangi bir konu üzerinde arama yapan kullanıcıya, önerilen web sayfalarında, sizin de web sayfanızın çıkmasını sağlamaktır. Bir anlamda arama motoruna web sitesinin kimliğini bırakmak olarak nitelendirilebilir. Arama motoru optimizasyonu yapılacağı zaman, optimizasyon yapılacak arama motoruna göre, izlenecek yollar farklılık göstermektedir. İşte bu yüzden arama motoru optimizasyonu bu denli yorucu ve uzun süren bir iş olmaktadır. Neyse ki bu konuda profesyonel olarak hizmet veren kuruluşlar mevcuttur. Bu sıkıcı ve yorucu aşamanın derdinden kurtulmak için bu kuruluşlardan yardım alınması önerilmektedir. Son derece makul fiyatlara sitenizin kullanıcı sayısını artırabilirsiniz.

Google ve Yandex bakımından inceleyecek olursak, Google’ın yazlımları ve politikaları gereği arama kuralları mevcuttur. Bunu dikkatlice takip etmeden, gerekli optimizasyonları yapsanız dahi, google web sitenizi cezalandıracak ve arama sonuçlarında göstermeyecektir. Yandex’de ise Google’dan farklı bir yazılım mevcut olup algoritmaları da farklıdır. Yandex’in Google’dan farkı, arama sonuçlarında Google’ın cezalandırmış olduğu sitelerinde gözükebilmesidir. Kendi politikası mevcut olan Yandex arama motoru, optimizasyon yapılacağı zaman daha rahat olmaktadır. Ancak Google, dünyada en çok kullanılan arama motorudur. Bu da Google’ın en büyük artısıdır.

SEO Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir siteye SEO yapılacağı zaman mutlaka anahtar kelime kullanımına ve doğu oranda kullanılmasına son derece dikkat edilmelidir. Anahtar kelimeye göre kullanıcıya sonuç veren arama motorlarında içerikle alakasız ve ya çok sayıda anahtar kelime bulunması sizleri alt sıralara itecektir. Kopya tespiti de bulunan arama motorlarında üst sıralarda olmak için olabildiğince özgün olunmalıdır. Arama sonucunda gösterilecek olan başlık seçimi de çok önemlidir. Kullanıcının dikkatini çeken çekici kelimeler kullanılmasına özen gösterilmelidir. Arama motorlarının geneli daha önce kurulmuş olan uzun süredir hizmet veren sitelere öncelik gösterir. Bu konuda, eğer böyle bir rakip siteniz varsa, takip edilmeli ve daha cazip imkanlar site içerisinde sunulmalıdır.

Yandex Arama Motoru Optimizasyonu

Yandex, ülkemizde Google ile beraber en çok tercih edilen arama motorlarından birisidir. Yapmış olduğu atılımlar ile günümüzde arama motoru olmaktan başka mail, harita, navigasyon, çeviri ve bunun gibi pek çok uygulamayı da bünyesinde bulundurmaktadır. Yandex, Google ve diğer arama motorlarından farklı olarak, site kalitesini ziyaretçi sayısına göre belirleyip sıra yapmamaktadır. Herhangi bir arama yapıldığında Google’ın cezalandırma politikası sonucu aramadan kaldırılan sitelerin Yandex üzerinden aratıldığında ortaya çıktığı görülmektedir. Yandex arama motoru için optimizasyon yapılacağı zaman title description düzenlemeleri yapılarak oluşturduğunuz sitenin üst sıralara çıkması daha kolay olacaktır. Ayrıca diğer arama motorlarında görülen bir özellik olan, yaşlı sitelerin üst sıralara çıkma özelliği Yandex’de de görülmektir, Bu konuda Yandex’de daha önceden aynı konu üzerinden site açmış kullanıcılara avantaj sağlamaktadır.

Yandex Arama Motoru Optimizasyonu SEO
Yandex Arama Motoru Optimizasyonu SEO

Yandex üzerinde arama yapıldığı zaman konular coğrafyaya bağımlı ya da coğrafyaya bağımsız olarak ikiye ayrılmaktadır. Bağımsız olarak nitelendirilen aramalar, yemek tarifi gibi gündelik aramalarda sonuç alınabilmesi için bulunulan bölgeye odaklanılmasına gerek kalmaz ve size sonuçları ona göre gösterir. Arama iş ya da ürünlere geldiğinde ise devreye bağımlı girmektedir. Bu konuda araştırma yapanların karşısına çok çeşitli sonuçlar sunulur. Belirli bir bölge hedeflendiğinde tüm ülkeye hedeflenilmesi ihtiyacı doğar ve Yandex bu konuda arama motorları arasında daha iyi olmaktadır. Bu konularda hedeflemiş olduğunuz bölge ya da bölgeleri belirlemeniz gerekmektedir. Belirlemiş olduğunuz bölgeyi ”Yandex web master tools”da belirterek yapmış olduğunuz işi ”Yandex business directory”e göndermeniz yeterli olacaktır.

Yandex SEO

Yandex arama motoru Google’dan ayrı bir şekilde çalışmakta ve kendine özel algoritmaları da bulundurmaktadır. SEO uygulaması esnasında Google ve başka arama motorlarının isteklerine de yanıt verir. SEO uygulaması yaparken Google, Bing vb. diğer arama motorlarına da kayıtlarınız yapılmakta olup, bu arama motorlarında da üst sıralarda çıkmanıza olanak sağlar.

Yapılan SEO uygulamaları sayesinde web siteniz sadece Google’da yükselmekle kalmaz, Yandex’de yapılan arama sonuçlarında da üst sıralarda çıkmayı başarırsınız. Diğer arama motorlarında olduğu gibi Yandex’de de optimizasyon uygulamalarının karşılığını almak için çalışmaların bu konuda uzunca ve devamlı ilerlemesi son derece önemlidir.

WhatsApp chat