Backlink Nedir?

Türkçe olarak manası “geri bağlantı” olan Backlink SEO çalışmalarında oldukça büyük öneme sahiptir. SEO çalışmaları sayfa içi ve sayfa dışı olarak ikiye ayrılmaktadır. İşte Backlinkte sayfa dışı SEO’nun en önemli terimidir. Backlink çalışması yapılmadan site içi SEO mümkün olsa da site dışı SEO yapabilmek için backlink adeta bir bel kemiğidir. Kısacası Backlink yapılmadan site dışı SEO yapılamaz.

Backlinki somut olarak tanıtmak gerekirse, size ait bir A sitesinin olduğunu düşünün ve bir başka B sitesi ana sayfasında veya herhangi bir sayfasında size ait olan A sitesinin linkini paylaşıyor. Kısacası sizi kullanıcılarına öneriyor bir nevi reklam yapıyor. İşte bu çalışmaya SEO çalışmalarında “Backlink” adı verilmektedir. Backlinkler sadece site sahipleri tarafından yapılan veya editörleri tarafından özenle eklenmesi veya yayımlanması gerekmez. İnsanların oldukça yoğun olarak ziyaret ettiği çeşitli forum siteleri veya bloglarda sitenizin bağlantısını paylaşarak backlink yapabilmeniz mümkündür. Günde milyonlarca insanın ziyaret ettiği Twitter, Facebook, Tumblr ve İnstagram gibi sosyal mecralarda kullanıcılar web sitelerine link verebilmekte hatta bu işi ticari olarak yapanlarda mevcuttur. Kısaca sosyal medyada yapılan bu çalışmalar ise sosyal link olarak bilinmektedir.

Kısaca özetleyecek olur isek Backlinkler herhangi bir web sitesine yerleştirilen her türlü geri linklerin adıdır. Web siteleri için oldukça önemli olan bu çalışma nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir?

Backlink Nasıl Yapılır ve Nasıl Eklenir?

Eğer web tasarım ve SEO çalışmaları ilgilendiyseniz kesinlikle Backlink ekleme, backlink satma ve backlink yapma gibi terimleri duymuşsunuzdur. Backlinkler çeşitli yollarla sitelere eklenebilmektedir. Özellikle çeşitli html kodları ile birçok siteye backlinkler yerleştirilebilmektedir. Örnek bir kod verecek olur isek;

<a href=”http://www.A.com/” target=” _blank” title=”örnektir”> örnektir < /a>

Yukarıda yazılan oldukça basit bir HTML dilinde backlink kodudur. Kodu basit bir şekilde ifade edecek olur isek; “A.com sitesine backlink veriyorum. Başlık (Title) olarak “örnektir” yazısı ve yine aynı şekilde tıklama linkinin adına da “örnektir” kelimesi ile bir link yerleştiriyoruz. En basit hali bu olan linkler sayesinde birçok backlink çalışması yapabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat