Beyaz Şapka SEO

Beyaz Şapka SEO White Hat SEO

Beyaz Şapka SEO Nedir?

Arama motorları kendi kural listelerine her gün yeni bir madde eklerler. Bu eklenen maddeler tüketici isteklerine göre ayarlanıp dijitalde adaletli bir rekabet sisteminin oluşmasını sağlar. SEO uzmanların arama motorlarının belirttiği kurallar çerçevesinde uyguladığı tekniklere beyaz şapka SEO teknikleri denir. Beyaz şapka SEO teknikleri etik bir çalışma olup gerçek tüketici kullanıcılarını etkisi altına almayı hedeflemiştir. White hat SEO olarak da bilinen bu teknikler, Google, Yandex, Opera gibi popüler arama motorlarının optimizasyon kurallarına uyan tekniklerdir. Marka yöneticileri siteler aracılığıyla sunduğu hizmet ve ürünlerin sadece arama motorunda görünmesini istemezler. Site değerini arttıracak organik ziyaretçilerle hedeflerler. İyi bir çalışma ve arama motorlarının kurallarını ihlal etmeden beyaz şapka SEO teknikleriyle bu çalışma sağlanabilir.

Beyaz Şapka SEO Teknikleri Neden Güvenilir?

Rekabet, yaşamımızın her alanında bizi tetikleyen bir anlayıştır. Ticari kar elde edilen çalışmalarda bu rekabet anlayışı kat kat artar. Firmalar veya markalar ürün ve hizmetlerini insanlara her türlü basın ve yayın organlarından sözlü ve ya yazılı bir şekilde tanıtmayı hedefler. Yalnız sektörler gitgide çeşitlilik gösterip her geçen gün onlarca üreticiyi içine alırlar. Bu nedenle gün geçtikçe büyüyen  ticari sektörler, insanların rakiplerinden bir adım daha önde olma isteklerini tetikler. İnternet ortamı, çağın gereksinimleri arasında yer alırken firmalar için de yeni bir pazar anlayışı demektir.

Beyaz Şapka SEO Teknikleri
Beyaz Şapka SEO Teknikleri

Firmalar internet pazarından kendilerine alabilecekleri en büyük payı almayı hedeflerler. Bu hedefleri doğrultusunda ürün ve hizmetlerini internet ağı üzerinden insanlara tanıtıp çekebildikleri kadar çok ziyaretçi çekmeye çalışırlar. Bu denli hırslı büyüyen çok fazla rekabetin olduğu ortam için arama motorları adaleti sağlamak ve ziyaretçilerin kaliteli içerik ihtiyaçlarını karşılamak için koyduğu kurallar vardır.

Bu kurallar siteler arası rekabeti sağlarken arama motorlarında tüketicinin gerçek taleplerine göre bir sıralama ortaya koyarlar. Bu kurallar çerçevesinde zararsız olan beyaz şapka SEO teknikleri, sizi adaletli bir yarışın içine koyup ileride sitenize dair algoritmaları değişikliğinden kaynaklanan bir sıra gerilemesi, ziyaretçi trafiğinde azalmalar gibi problemlerle karşınıza çıkmamasını sağlar. Sadece yapmanız gereken arama motorlarının yayınladığı kuralları takip edip ona göre hareket etmektir. Aksini uygulayan bir firma yani kuralları hiçe sayıp arama motorlarının yapılmamasını istediği teknikleri uygulayıp rekabette haksız pay elde etmek isterse, arama motorlarının belirlediği cezalarla karşı karşıya kalır. Son zamanlarda kural ihlallerinin fazlalığından olacaktır ki Google gibi popüler arama motoru, siyah şapka SEO tekniklerini uygulayan siteleri arama motorundan çıkarmaya başlamıştır. Bu gibi ağır cezalar yaşamamak için önerilen SEO teknikleri beyaz şapka SEO teknikleridir.

Beyaz Şapka SEO Teknikleri

Peki, arama motorları tarafından onaylanan teknikler neler olabilir? Gelin kısaca bu tekniklerden bahsedelim.

White Hat SEO Arama Motoru Optimizasyonu
White Hat SEO Arama Motoru Optimizasyonu

Kaliteli İçerik

Beyaz şapka SEO tekniğinin en önemli unsuru kaliteli bir içerik üretmektir. Üreteceğiniz özgün ve kaliteli bir içerik sizi arama motorlarında üst sıralara taşır.

Anahtar Kelimeler

Oluşturduğunuz içeriği iyi analiz ettikten sonra belirleyeceğiniz anahtar kelimeler arama motorları tarafınca olumlu yönde ilerlemenizi sağlayacaktır.

Backlink

Yürüteceğiniz backlink çalışmaları DA ve site trafiğinizi arttırmaya yardım eder. Baclink alışverişi yapacağınız sitelerin kalite değeri puanına bakarak karar verebilirsiniz. DA’sı yirmi den küçük siteler sizin için çok verimli olmayabilir.

Sosyal Medya Çalışmaları

İnsanların günlerinin yüzde yirmi beşini  ayırdığı bu platformlarda ürününüzü ve hizmetinizi tanıtarak daha çok kitleyi sitenize çekme potansiyeline sahip olursunuz.

Özgün İçerik

Üreteceğiniz özgün içerikler sayesinde arama motorları sayfalara taze bilgi geldiğini düşünür ve size yarar sağlamaya çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat