Bounce Rate Nedir?

Bounce Rate Nedir?

Bounce Rate nedir? Web sitesine uğrayan ziyaretçilerin deneyimi hakkında metrik bilgiler sunan bir analiz ölçümüdür.  Ziyaretçilerin web sitesine uğrayıp hiçbir işlem yapmadan çıkmasını ifade etmektedir. Bu ölçüm web sitelerindeki trafik kalitesi hakkında bilgiler verir.

Bounce Rate Neden Yüksek Çıkar?

Bounce rate, web siteleri hakkında bilgiler sunan önemli bir analizdir. Bounce Rate’in düşük ve yüksek olması kötü bir sonuç olarak değerlendirilmektedir. Özellikle haber konulu içerikler sunan web sitelerinin Bounce Rate’i yüksek çıkmaktadır. Bunun nedeni, bu web sitelerine uğrayan ziyaretçilerinin çoğunun tek bir haber içeriği okuyarak siteyi terk etmesidir.

Bounce Rate nedir? Bounce Rate değeri yüksek çıkan web sitelerinde ne gibi işlemler yapılmalıdır? Bounce Rate’i yüksek oranlarda çıkan web sitesinin yetkilisi, ziyaretçinin yapacağı davranışları önceden ön görebilir ve bu davranışlar esnasında ziyaretçilerin siteyi terk etmemesi için çeşitli etkinlikler ve uygulamalar düzenleyebilir. Örnek olarak; bir ziyaretçinin web sitesindeki bir yazıyı en azından yarısına kadar okumasını ve 1 dakika zaman geçirmesini sağlamak için çeşitli düzenlemeler yapılabilir.

Bounce Rate’i düşürmek amaçlı yapılan düzenlemeler, ziyaretçilerin web sitesinde geçirdiği süreyi ve deneyim kalitesini artırabilir. Ziyaretçiler web sitesinde daha fazla içerik okudukça ve daha fazla vakit geçirdikçe Bounce Rate değeri düşmektedir.

Bounce Rate Nasıl Düşürebilir?

Bounce Rate Nedir? Bounce Rate değeri nasıl düşürebilir? Bounce Rate değerini düşürmek kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Örnek olarak; web sitesine uğrayan ziyaretçilerin okuduğu içeriklerde sayfanın daha aşağı kaydırılması için çeşitli etkinlikler ayarlanabilir. Bu sayede ziyaretçilerin web sitesinde daha uzun vakit geçirmesi sağlanabilir.

Bounce Rate ile ilgili düzenlemeler yapmadan önce web sitesi hakkında şu durumları gözden geçirmek gereklidir:

  • Web sitesinin trafik kaynağının doğruluğu
  • Web sitesinin tanıtımı ile içindeki içeriklerin birbirleri ile uyumu ve doğruluğu
  • Web sitesinin farklı cihazlarla uyumluluğu
  • Web sitesindeki içeriklerin çekiciliği ve anlatımı

İdeal Bounce Rate Değeri Kaçtır?

Bounce Rate için belirli bir oran değeri bulunmamaktadır. Bu değer sitenin türüne ve politikasına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bounce Rate aslında bir tercih meselesidir. Bounce Rate değerinden dolayı bir olumsuzluk oluşmuyorsa önemli bir problem oluşturmaz. Problem oluşturmayan durumlar için de Bounce Rate sorunu var diyemeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat