E–Ticaret Siteleri için SEO

Günümüzde internetin yaygınlaşması ve neredeyse evdeki her bireye ulaşabilmesi ile doğal hayattaki ticaret çekişmesi de ister istemez internet dünyasına kaymaya başladı. Hatta yakın zamanda internet üzerinden yapılan alışverişlerin normal hayattaki alışveriş hacmini geçeceği tahminleri bile yapılmaktadır. Özellikle Aliexpress vb. gibi uluslararası e-ticaret siteleri bu alanda lider olarak görülmektedir. Eğer sizde bir e-ticaret sahibi iseniz veya bir siteye sahip olmak istiyorsanız en etkili ve doğru pazarlama tekniklerine başvurmanız gerekmektedir. Facebook Marketing ve Google Adwords tarzı büyük reklam alanları bütçenizi hayli bir şekilde aşmakta ise daha etkili ve kalıcı bir yönteme başvurmanız tavsiye edilir: SEO!

Satmakta olduğunuz herhangi bir ürünü Google üzerinden arayan bir müşterinin sizin sitenizi tercih edebilmesinin en doğal ve kolay yolu kuşkusuz SEO çalışmaları ile mümkündür.

E-ticaret siteniz için SEO ipuçları

Herhangi bir e-ticaret sitesi açabilmek kısıtlı bir bütçe ile oldukça mümkündür. Açtığınız bu siteyi işletebilir ve para kazanabilirsiniz. Klasik ticaret işletmelerine nazaran oldukça cüzi miktarlarda harcama yaparsınız ve düzgün bir çalışma ile oldukça iyi para kazanabilmeniz mümkün.

Her ne kadar maddi açıdan kolaylık sağlasa da her ticaret şirketinin temel ihtiyacı olan müşteriyi sitenize çekebilmeniz gerekmektedir. Sitenizin sürekli ziyaret edilmesini sağlamak için sürekli çalışmalı ve adeta para üreten bir siteye çevirmelisiniz. İşte buda en basit ve etkili yol olan SEO çalışmaları ile mümkündür. SEO çalışmaları ile sitenizi bir nevi sürekli en işlek caddelerde tutabilir ve daha çok müşteriye ulaşabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımı e-ticaret sitelerini başarıya götüren birkaç püf noktası;

Sosyal Medya

Sitenize ait çeşitli sosyal medya platformlarında hesap açıp sitenizin tanıtımını bu mecralarda yapmanız gerekmektedir. Özellikle Facebook, Twitter ve İnstagram gibi günde milyonlarca kişinin uğradığı bu mecralarda hesabınızın olması hem e-ticaret sitenize müşteri çeker hem de sitenizin güvenirliğini arttıran bir etken haline dönüşürler.

Kaliteli Linkler Kullanın

Kaliteli ve SEO uyumlu sitelerden link almaya çalışın oldukça kaliteli ve iyi sitelerde yer alan linkler sayesinde sitenizin SEO çalışmaları artar ve sitenize ziyaretçi girişi artar.

İncelemeleri Kullanın

E-ticaret sitenizde bir blog oluşturun ve farklı sitelerdeki ürünlerin incelemelerini bu bloglarda yayınlayın. Bu sayede beğenilen incelemelere geri dönüş sağlanacak ve sitenizin SEO değerleri oldukça artacaktır.

Listeler Oluşturun

Örneğin “en çok satan 10 teknoloji harikası” veya “2017 yılının en çok tercih edilen 5 akıllı telefonu” gibi listeler ve başlıklar sitenizin aramalarda en sıralarda çıkmasını sağlar ve müşterilerin dikkatini çeker. Bu sayede sitenize daha çok müşteri gelmeye başlar.

Site içi SEO’ya Dikkat!

Site içi haritalarını düzenlemeyi ihmal etmeyin ve Meta etiketlerine önem verin. Çünkü sitenizdeki ürünleri arayan kişiler genellikle anahtar kelimeleri kullanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat