Emlakçılar İçin Seo

Emlakçılar İçin Seo

Emlak Siteleri İçin Seo

Gelişen teknolojide internet ortamı her sektör gibi emlak sektöründe de büyük yer kaplıyor. Emlak sektörü, özellikle ülkemizde çok yaygın bir ticaret türü olup rekabete daima açık olmasıyla bilinmektedir. Bu sebeple emlak sektöründeki yatırımcılar kendilerini rakiplerinden sıyırmak için insanların kolay ulaşım ağı olan internet ağında birbirini egale edecek stratejiler belirleyip diğer rakiplerine göre bir adım önde olmak isterler. Kendilerini e-ticaret, pazarlama, reklamcılık gibi konularda ileri taşımayı hedefleyen yatırımcılar web sitelerini günümüz şartlarına göre düzenlemeye çalışırlar. Emlakçılar için SEO bu sebeple çok önemlidir.

Herkes gibi emlakçıların hedefi de binlerce payı olan pastadan en büyük dilimi doğru strateji ile elde etmektir. Bu yüzden de web siteleri ulaşabilirlik açısından arama motorlarında ilk sıralarda yer almalıdır. Emlakçılar, SEO çalışması yürüterek kendileri için network reklamcılık konusunda en verimli sonucu almayı hedeflerler. Emlakçılar için SEO çalışması yürütülürken ilk önce şunu bilinmelidir bu yol çok uzun ve sabır gerektirir. Birbirinden farklı yerel, global firmaların yarıştığı arama motorlarında başarılı SEO çalışmaları sayesinde hızlı ve üretken olabilirler. SEO çalışmalarını yürütürken özellikle emlak sektörü gibi kalabalık ve pazar payı rekabeti fazla olan sektörlerde SEO çalışmalarında detaylara çok fazla değinilmelidir.

Kullanılan anahtar kelimeler özenle seçilip birbirinden farklı anahtar kelimelerle birçok içerik üretilmelidir. Örneğin; “Daire” ve kat” birbirinden farklı ama aynı anlam taşıyan kelimelerdir. Bu gibi kelimelerle ayrı ayrı içerik üretilebilir. Üretilen içerikler özgün olup dili sade ve yazım kurallarına uygun olmalıdır. Kullanılan anahtar kelimelerin arama motoru tarafından herhangi zararlı bir içerik olarak algılanmamasını sağlamalıdır. Yani seçilecek anahtar kelimeler, arama motoru optimizasyonunda alınabilecek en optimal sonuca ulaştırmalıdır.

Gayrimenkul Emlak Siteleri İçin SEO İçerik Pazarlaması

Emlakçılar için SEO hakkında diğer bir konu ise yerel etiketler ve anahtar kelimelerin seçilmesidir. Siteniz global bir emlakçılık anlayışını benimsese de yapılan SEO çalışmalarında yerel içerikler üretin. Örneğin İzmir kiralık ev değil de Çeşme kiralık ev diye indirgeyebileceğiniz en küçük birime indirgeyin. Bu durum Google, Yahoo, Opera gibi popüler arama motorlarının hoşuna gidecek ve içerik anlayışınızdan dolayı sizi üst sıralara yükseltecektir. Yerel içerikler üretmek sizin hitinizi arttırıp müşteri potansiyelini yükseltir. Buradaki amaç müşterilerin aradıkları bölgeye direk ulaşmasıdır ve daha az siteye karşı yarış içinde olmanızı sağlamasıdır.

Emlak Gayrimenkul siteleri için SEO Arama Motoru Optimizasyonu
Emlak Gayrimenkul siteleri için SEO Arama Motoru Optimizasyonu

Yapılan çalışmalar sonucunda çevrimiçi araçlar emlak yatırımcıları için aramam motorlarında yüksek arama hacmine sahiptir. Bazı web siteleri bu çevrimiçi araçları sitenize minimum bir ücret veya ücretsiz bir şekilde yükler.

Bu araçlara birkaç örnek verebilir.

  • Ev kredisi Hesaplayıcı
  • Mortgage Hesaplayıcı
  • İpotek ödeme Hesaplayıcı dır.

Emlak web sitelerinizin arama motorlarının üst kısmında bulunmasına yardım edecek diğer bir etken ise video içeriği üretmektir. Son yılın en fazla internet trafiği videolara harcanmıştır. Pazarlama, e- ticaret çalışmalarında video kullananlar firmalar her geçen yıl gelirlerini daha hızlı arttırmıştır. Arama motorundan emlak sektörü ile ilgili aranmış popüler içerikleri bulup bu içeriklere dahil videolar hazırlarsanız SERP lerde rakiplerinizden bir adım daha önde olursunuz.

Emlakçılar için SEO çalışmasını yürütürken müşteri potansiyellerini incelemeli ona göre hazırlanmış bir yol izlemelisiniz. Genel müşteriler yaşam alanı olarak nereleri tercih etmektedir?  Örneğin, Talep edilen özellikler nelerdir? Gibi sorular yanıt bulmalıdır. Alışveriş merkezine yakınlığı, piknik yapabileceğiniz alanların olması, organize sanayiye ulaşımının kolay olması, Park alanlarının olması, şehir merkezine yakınlığı, şehir merkezinden uzak doğayla iç içe olması vb. Bir sürü kişileştirilmiş içeriklerle genelleştirilmiş içerikler arasından elenip  müşterilerin direkt size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. “En iyi “ kelime öbeği size birçok konuda rehberlik edebilir. Bir ilan vereceğinizde de “ Çeşmenin en iyi okulu… “ gibi devam eden, arama motorlarında sıkça yazılan kelimeleri kullanmaktan çekinmeyiniz.

Gayrimenkul Siteleri İçin SEO

SEO işlemleri hemen hemen her site için gerçekleştirilerek; sitelerin arama motorları üzerinde yükselmelerini sağlamak adına bir gereklilik olarak adlandırılmaktadır. Bu tip sitelerin daha fazla kullanıcıya erişerek; daha geniş çapta bir kullanıcı sayısına ulaşmaları noktasında da önemli bir ayrıntı olarak değerlendirilmektedir. Sitelerin yükselişi ile beraber mal ya da hizmetin taleplerinin daha da aktif bir pozisyonda yer almaları durumu gözlemlenebilecek ve gereken tüm seçeneklerin de daha fazla kişiye ulaşması da an be an sağlanabilecek olan bir durum olarak adlandırılabilecektir. Bu sayede de sitelerin temel olarak amaçları gerçekleştirilebilecek ve bu aşamada gayrimenkul siteleri için SEO faaliyetleri de devamlı olarak yürütülebilecektir.

Sitelerin gelişim içerisinde olmasında iç SEO çalışmaları da önemli bir faktör olarak görülebilmektedir. Gayrimenkul siteleri için SEO çalışmaları için de geçerli olan bu durum, işletmelerin rakiplerine oranla bir adım daha önde olmalarını da sağlayabilecek düzeyde bir faktör olarak tanımlanabilmektedir. Site içerisinde hizmetlerin nasıl sağlanabileceğine dair tanıtım yazılarının bulunması, sitenin domaini ve sitenin teması da etkili birer etken olarak dikkat çekebilecektir. Aynı zamanda da emlak sitesi içerisinde satılacak ya da kiralanacak olan gayrimenkullerin görsellerinin ve hakkındaki bilgilerinin de bulunması da önemli bir detay olarak görülmektedir. Kapsamlı bir site meydana getirerek; her zaman ilgi çekecek bir platform ortaya koymak da mümkün olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat