Gri Şapka SEO

gri şapka seo grey hat seo

Gri Şapka Seo Nedir?

Gri şapka SEO, beyaz şapka SEO ile siyah şapka SEO arasında kalan SEO tekniklerine denir. Şimdi daha iyi anlayabilmemiz için beyaz şapka SEO ile siyah şapka SEO yu açıklayalım. Arama motorları kendilerini geliştirdikçe, web siteler içinde yeni kurallar, cezalar ve yönergeler belirlerler. Web site yöneticileri veya SEO uzmanları tabiri caizse arama motorlarının işlevlerini küçümsemeden, belirledikleri kurallara göre hareket ederek bu kurallara uygun çalışmalar yaparlar. Bu çalışmalara da beyaz şapka SEO denir. Eğer SEO uzmanları arama motorlarının kurallarını aldatmaya yönelik çalışmalar yapar ise siyah şapka SEO tekniklerini uygulamış olur. Bu tekniklerin hangi tür olduğuna  arama motorları karar verir. Özellikle daha önceden beyaz şapka SEO olarak kabul edilmiş bir teknik belli bir süre sonra değişen algoritma ile siyah şapka SEO tekniklerinden biri haline gelebilir.

gri şapka seo grey hat seo
gri şapka seo grey hat seo

Siyah şapka SEO ve beyaz şapka SEO tekniklerinin kısa açıklamasından sonra gri şapka SEO teknikleri ise tam bu iki tekniğin ortasında diyebiliriz. Ne beyaz şapka SEO gibi güvenli bir SEO tekniğidir ne de siyah şapka gibi risklidir. Gri şapka SEO arama motorlarının belirttiği kurallarda  belli bir cezalandırma sistemi olmayan tekniklerdir. Yani SEO uzmanları kendilerine özgü teknikler bulup bunu da arama motorlarının anlayamayacağı bir şekilde içeriğe uygularsa bu gri şapka SEO tekniğidir. Bu gri şapka SEO tekniğini kullanırken unutulmaması gereken arama motoru işletim sistemlerinin gitgide gelişmesidir, yani uyguladığınız bir teknik belli bir süre sonra gelişen algoritmalarla tespit edilebilir ve arama motorundaki sıralamanız, ziyaretçi sayınız ciddi oranda düşebilir. Hatta bu kandırmaları Google çok ciddiye aldığı gibi çoğu siteye kendi arama motorlarında yer vermemektedir.

Gri Şapka SEO Riskli Midir?

Network ortamında ürün ve hizmet sunmak gitgide daha zor hale gelmiştir. Aynı sektördeki çoğu firma kendilerini bir adım öne taşımak için farklı teknikler uygulamaya başlamıştır. Beyaz şapka SEO teknikleri çoğu SEO uzmanları tarafından kullanılması bazen sıralama yarışında istenilen seviyeye ulaştırmayabilir. Siteye, SEO uzmanları pazar payından daha fazla pay kazandırmak için arama motorlarının kurallarında açık aramaya başlayabilirler. Buldukları açıkları gri şapka SEO teknikleri olarak çalışmalarında kullanırlar. Tabi ki ne olursa olsun siyah şapka SEO teknikleri gibi olmasa da risk seviyesi yüksek tekniklerdendir. Hatta çoğu SEO uzmanı tarafından siyah şapka SEO teknikleri olarak anılırlar. Uyguladığınız tekniğin arama motorlarının kurallarını sağlayıp sağlamadığından emin değilseniz o tekniği uygulamamanız tavsiye edilir. Bu sebeple arama motorlarının sizin tekniklerinizi algılayabilme oranı ne seviyede olur? Algılarsa oluşabilecek riskler nelerdir? Gibi soruları iyi analiz edip buna göre bir çalışma yürütmeniz oluşan herhangi bir olumsuz durumda sitenizi nasıl telafi edebileceğinize rehberlik yapar.

Gri Şapka SEO Yöntemleri Nelerdir?

  • Web sitenizi belli periyotlarla ister içeriğini ister kodlarını değiştirip tarayıcının sizi yeni içerik olarak algılamasını sağlayabilirsiniz.
  • Network ortamında çoğu siteye üye olup bu sitelerin içerik kontrol etmeyenlerini bulup siteye backlinkli içerikler ekleyebilirsiniz.
  • Rakiplerinizin sıralamasını düşürmek için negatif SEO tekniklerini kullanabilirsiniz.
  • Gri SEO tekniklerinde sayfalara yorum yapmak ayrıcalıktır. Buradaki amaç sayfanın durmadan içeriklerle yeniliyor olması, Google için zararlı bir durum olsa da no follow etiketi ile bu zararı kaldırabilirsiniz.
  • Sektörde bulunan Avwords kuponları ile ziyaretçi trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi gri şapka SEO tekniklerini uygulamak sizinle alakalı bir konu olup rekabetin arttığı internet ağında sizi daha üst seviyelere taşırken beraberinde getirdiği risklerde bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat