SEO Anahtar Kelime Çalışması

SEO Anahtar Kelime Çalışması

Sitelerin arama motorlarında yükselerek üst sıralara çıkması için uygulanan SEO işlemi için yapılan anahtar kelime çalışması sırasında bilinmesi gereken bazı temel kurallar bulunmaktadır. Anahtar kelime seçimleri doğru yapılarak sitenin yükselmesi mümkün olmaktadır. Fakat bu alan da profesyonellik talep eden ve dikkatli bir şekilde seçimler yaparak uygulanması gereken bir bölüm olmaktadır. Eğer bir siteniz varsa ve SEO için anahtar kelime çalışması yapmak istiyorsanız uzman SEO hizmeti veren bir firma ya da kuruluş ile görüşebilirsiniz. Anahtar kelime çalışması yapılmadan önce şunu da unutmamak gerekir ki, bu uygulama yanlış yapılması durumunda sitenizin kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun ilk sıralarda yer almanız mümkün olmayacaktır.

Anahtar Kelime Çalışması Nasıl Yapılır?

Eğer kendiniz bir anahtar kelime çalışması yapacaksınız öncesinde bazı konular hakkında bilgi sahibi olmanız gereklidir. Bunlardan ilki Google kelime planlayıcısını kullanarak anahtar kelime seçimlerini yapmak olacaktır. Google firmasının sunduğu bu özellik sayesinde anahtar kelime tahminleri alabilir ve kelimenin arama motorundaki konumunu öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk işlem anahtar kelime planlayıcı sitesine giriş yaparak sitenizin konusu ile ilgili kelimeler girerek tahminler almak olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken temel konulardan biri de rekabet oranı ile ortalama TBM analizlerini yapmaktır. Anahtar kelime seçimi zamanı rekabet az ve aranma oranı yüksek olan kelime seçimleri yapmanız sizin için yararlı olacaktır. Yeni bir siteniz varsa yüksek rekabet oranı olan anahtar kelime seçimleri yaparsanız bulunma oranınız ve sitenizin trafiği düşük olacaktır. Bu sebeple düşük ya da orta rekabet olan anahtar kelime tercihleri yapabilirsiniz.

Anahtar Kelime Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anahtar kelime tahminleri yapacağınız zaman dikkat etmeniz gereken temel konu siteniz ile alakalı olan kelimeler girmenizdir. Eğer sitenizin konusu ile alakalı olmayan ya da konusuna uzak olan kelimeler kullanırsanız sitenize giriş sayısı çok az olacaktır. Bu sebeple sitenizin içeriği ile alakalı olan ve rekabet oranı düşük olan kelime seçimleri yapmalısınız. Tüm bu kurallara dikkat ederek anahtar kelime seçimi yaparsanız zaman geçtikçe arama motorunda üst sıralara çıkmaya başlarsınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat