Seo Nedir Nasıl Yapılır ?

Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmış hali olan SEO arama motorlarının SEO sayesinde internet sitelerini daha kolay tarayabilmesi için kabul edilmiş teknik bir kriterdir. SEO Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu (AMO) anlamına gelmektedir. SEO kısacası arama motorlarının belirlediği kriterlere göre sitelerin yaptığı optimizasyon ve iyileştirme işlemleridir. SEO çalışmaları site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. SEO genellikle arama motorlarında çıkan aramalarda ilk sıralarda çıkabilmek adına yapılmaktadır. Eğer web sitenizi SEO uyumlu hazırlamaz iseniz veya daha sonra herhangi bir çalışma yapmaz iseniz sitenizin üst sıralarda gözükmesi imkansızdır.

SEO’da amaç arama motorlarının en üst sıralarında yer alarak daha çok kullanıcıya ve kitleye ulaşabilmektir. İnsanlar genellikle bir konu hakkında arama motorunda arama yaptıklarında sadece ilk sayfaya hatta ilk 2 veya 3 sonuca bakmaktadır. Bu nedenle SEO bir web sitesi için oldukça mühimdir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse en işlek caddedeki dükkânı SEO uyumlu olarak düşünürsek, arka sokaklarda insanların pek uğramadığı dükkanlarda SEO uyumsuz olarak düşünebiliriz.

SEO İnternet üzerinde yapılan en karlı ve prestijli reklamcılık çalışmasıdır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO tabiri caiz ise doğal yollar ile web dünyasında popüler olma sanatıdır. Bu şöhreti sağlayan SEO çalışanları ise SEO uzmanları olarak anılır. Google arama motorunda en üst sıralarda yer almak bir nevi doğal yollu en iyi reklam olarak görülebilir.

Özgünlük veya doğallık SEO çalışmalarının özüdür. Google’da yükselme popülariteye bağlıdır. Sitelerin popülaritesi arttıkça sıralamaları artmaktadır. Bu doğal sıralama artışları arasında yapay çalışmalarda Google’ın geliştirdiği sistemler sayesinde fark edilir ve dikkate alınmazlar. Kısacası sıralamalarında bir artış görünmez aksine sürekli bir düşüşe geçerler.

Özgün popülerlik kapmasında yapılan her paylaşım ve SEO çalışmaları site sahibinin yetkisi dışında yapılan çalışmalar olarak görülmelidir. Bunun neticesinde ziyaretçilerin siteyi oldukça faydalı görerek farklı paylaşımlarda bulunulduğu izlenimine sahip olurlar. Web sitesinde yer alan bilgilerin bloglar, sosyal medya ve forumlarda paylaşılması SEO’ya katkı sağlar ve ziyaretçi eliyle yapılıyormuşçasına bir izlenim taşır ve web sitelerinin gerçekten sağlıklı içerik sağladığı ve faydalı olduğu izlenimi oluşur. Sitelerin doğal olarak algılanmasının en önemli özelliği çeşitlilik ve özgünlüktür. Bu sayede tek kişi tarafından yapılan çalışmaların doğal görünmesinin sebebi budur. Bu sayede sitelerin doğal ve kalıcı olarak yükselmesini sağlamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat