Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir

Sosyal medya insanların sosyal mecralarda , internet sitelerinde paylaşım yapma , yazı yazma ,fotoğraf paylaşma gibi etkinliklerin bulunduğu sitelerin tümüne denir.Sosyal medya günümüz dünyasında hemen hemen herkesin kullandığı bir şeyler paylaştığı bir alandır.İnsanlar sosyal medyayı etkin olarak kullanıyorlar , insanlar sosyal medyayı etkin kullanarak bilgi paylaşımını hızlandırırlar.Sosyal medya hızlıca gelişmekte olduğu için kontrolü de zamanla zorlaşır bunun için sosyal medya danışmanlarına ihtiyaç duyulur.Sosyal medya danışmanı sınırlı bilgi ve kanıtla bir marka veya şirket hakkında algı yaratarak size maksimum sevimlilik kazandırıp sizi tanıtan kişidir. Bu meslek son senelerin en trend meslekleri arasındadır , çünkü artık meslekler dijital ortama kaymaktadır. Marka ve şirketlerin dijital dünyada yerini etkileyen bu meslek markalaşma sürecini ve marka değerinin yüksek olması için çalışır. Bu meslek daha çok sosyal medya çevresinin psikolojik kısmıyla ilgilenip algı yaratır ve sizin markanızın veya şirketinizin sempati kazanmasını sağlar.Sosyal medya danışmanlarının içerik üretme, haberleri takip etme, içerik geliştirme gibi fonksiyonları bulunmalıdır ki kişilerin ya da şirketlerin isimlerini daha geniş kitlelere duyurabilsin.Bu meslekte etkin ve girişimci olmak çok önemlidir.Kendini tam olarak ifade edebilmek insanların sizi anlayıp anlamadığı konusunda emin olmak sizin güvenilir olmanızı sağlar.

Sosyal Medya Danışmanlığı Ne Demek
Sosyal Medya Danışmanlığı Ne Demek

Sosyal Medya Danışmanının Görevleri Nelerdir

 • Sosyal medya danışmanlığını aldığı şirketin ya da kişinin sosyal medya hesaplarını kurar ve yönetir.
 • Sosyal medyada reklam ve iş birliklerini oluşturur ve takibini yapar.
 • Yapılan anket ve etkinlik raporlarını hazırlar ve yönetir.
 • Sosyal medyadaki diğer insanlarla güven bağının oluşması için uğraşır ve bağlılık sağlar.
 • Sosyal medya hesaplarındaki görsel tasarımları kontrol eder.
 • Reklam ve kampanyaları yönetip , geri dönüşleri değerlendirir.
 • Asıl hedefi sosyal mecralarda daha fazla insana ulaşarak takipçi ve üye sayılarını artırıp etkileşim sağlamaktır.
 • Güncel olmak önemlidir bu yüzden güncelliği sağlar ve yönetir.
 • Sosyal medyayı kullanan insanların çoğunu etkileyip firmaya çekmeye çalışır.

Son senelerde çok fazla sosyal medya sitesi mevcut olduğu için, insanlar  farklı farklı siteleri kullanmakta.Bazıları haber okumak için, bazıları fotoğraf paylaşmak için, bazıları kitap yazmak için, bazıları ise fotograf düzenlemek için.İnsanlar her mecrada bulunmak isterler ama hepsine aynı anda yetemezler bunun için ise devreye sosyal medya danışmanları giriyor ve sizin hesaplarınızı yönetip daha çok kitleye seslenmenizi sağlıyor. Şirketler için ise durum biraz daha farklıdır. Şirketler marka ve iş birlikleri sağlamak için insanlardan daha çok sosyal medya danışmanlarına ihtiyaç duyarlar çünkü bir şirket için tanınmak çok önemlidir.Tanınırken de takipçi ve üye sayılarının fazla olması ve güven duyulan bir şirket olması yapacağı işlerde kolaylık sağlar.Bundan dolayı şirketler için sosyal medya danışmanları vazgeçilmez derecede önem taşır.

Sosyal Medya Danışmanlığının Avantajları

Sosyal medya danışmanı olmanın birçok avantajı vardır.Bunlardan bazıları ise şunlardır;

 • İster evden ister ofisten yürütebileceğiniz bir iştir bir bakıma serbest meslek dalına girer.
 • Kendiniz işinizi yönettiğiniz için sizin belirlediğiniz iş yüküne sahiptir .
 • Belirlediğiniz ücrete ,saatlerinize ve programınıza kendiniz karar verirsiniz.
 • Herkesin özendiği kendi işinin patronu ünvanına sahip olabilirsiniz.
 • Dünyanın her yerinden , farklı farklı yabancı insanlarla çalışma imkanınız olabilir.
 • Bu meslek sürekli güncel olayları ve etkileri takip etmekteyi ve sürekli kendini geliştirmek gerekir. Bu nedenle sürekli etkin olup, gelişmeleri takip etmek gerekir. Tek bir konuda çalışmanıza gerek kalmaz çünkü internet dünyası çok geniştir.Gelişen ve dijitalleşen dünyada gelişmeleri takip etmek kolaylaşır sosyal medya danışmanları sayesinde çünkü sosyal medyada bilgi çok hızlı yayılır ve birçok mecrayı aynı anda kontrol etmek zordur.Sosyal medya danışmanlarının işi ise bilgiye en kısa zamanda ulaşmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat