Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı Nedir

Son zamanların en sık takip edilen, araştırılan ve edinilen meslek gruplarından bir tanesi de Sosyal Medya Uzmanlığı’dır. Ajanslar tarafından çalıştırılan ve genellikle masa başı İnternet ortamında çalışan kişilerdir. Aynı zamanda bu mesleği sürdüren kişiler şirket , firma ve benzeri yerlerde de görev alabilmekteler. Bundan dolayı günümüzde popülerliği oldukça yüksek bir orana sahiptir. Sosyal medya konusunda becerilerine güvenen herkesin belirli bir eğitimden geçtikten ve sertifikasını aldıktan sonra kolaylıkla üstlenebileceği bir meslek. Her ne kadar kolay gibi görünüyor olsa da her işin olduğu gibi Sosyal Medya Uzmanı olan kişilerinde üstlenmiş olduğu zorluklar epeyce bulunmaktadır. Aynı zamanda kolaylık sağlayan tarafları da vardır.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir
Sosyal Medya Uzmanı Nedir

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar ?

Az evvel de bahsettiğimiz gibi sosyal medya ile aranız iyi ise ve kullanmayı seviyorsanız Sosyal Medya Uzmanı olabilirsiniz. Çalışmış olduğunuz firma , şirket, ajans, ya da bireysel kişilerin Facebook , Twitter , İnstagram , İnternet içi siteler ve benzeri sosyal ağların takibini ve yönetimini sağlayarak bu meslekte ilerleyebilirsiniz. Sosyal Medya Uzmanı tam olarak da bu işi üstlenmekte. İçeriğini biraz daha incelemekte fayda olacak. Yönetimden kastettiğimiz olay, yönetilen ağın içeriklerinin düzenlenmesi , içeriklerin yönetilmesi , sayfaların yorum beğeni ve mesaj gibi aktivitelerinin takibi ve geri dönüşümünün sağlanması gibi bir çok hususu içinde barındırmaktadır. Bu tarz durumların takibi her ne kadar kolay gibi görünse de belirli saatler dahilinde çalışılması durumunda zorlukları ile de karşılaşabilmeniz mümkün.

Sosyal Medya Uzmanı Görevleri

Sosyal Medya Uzmanı tek çalışmak yerine genelde grup çalışmayı yapmayı tercih eder. Çünkü koskoca firmanın tek başına sosyal ağını yönetmek çok da kolay olmayacaktır. Bu yüzden sosyal medya uzmanları grup olarak da çalışabilmektedir. Bu grup içerisinde tamamı aynı işi yapıyor olmayabilir. ya da tamamı aynı görevi de üstlenmiş olabilir. Bu tamamen çalışmış olduğunuz ortamın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yapılacaktır. Tamamı uzman iken birisi içerik oluşturabilir, bir diğeri takvim oluşturabilir ya da mesaj ve yorumları takip edebilir. İş birliği ile tamamı bölüşülerek kolaylıkla halledilmiş olunur.

Neden Sosyal Medya Uzmanı

Uzmanlık Seviyesi

Uzmanlık önemli derecede çalışma gerektiren bir mevkidir. Genellikle üstlenilen görevleri sıklıkla yerine getirmekten sorumlu ilk kişi veya kişilerdir. Elbette her meslekte olduğu üzere uzmanlık seviyesinin üzerinde de çalışma grupları bulunmaktadır. Bunun bir sonraki aşaması yöneticiliktir. Çalışma özverinizin getirmiş olduğu yenilikler ile işinizde de mevki atlayabilirsiniz. Yöneticilerde uzmanların yapmış olduğu işlemlerin kontrolünü ve gözden geçirilmesini sağlamaktadır. Sosyal Medya Uzmanlığı ile eğitim sürecinizi tamamlayarak kolaylıkla bu mesleğe geçiş yapabilirsiniz. Küçük ya da büyük olan tüm işletmeler artık Sosyal Medya Uzmanı’na ihtiyaç duymaktadır. Çünkü günümüz şartlarında İnternet üzerinden online olarak gerçekleştirilen işlemler yani alışverişler oldukça fazladır.

Neden Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanlarının almış oldukları maaş bulundukları pozisyona , çalışmış oldukları sektöre ve firmanın büyüklüğü ya da küçüklüğüne göre değişmektedir. Aynı zamanda sabit ücretlerin yanı sıra çalışmış olduğunuz yani yapmış olduğunuz iş kadar prim alabilirsiniz. Bu yüzden net bir ücret belirtmemekle birlikte en azından iyi bir ücret alabileceğinizin tespitini yapabiliriz. Çalışmalarınızın şirket tarafından beğenilmesi ve takdir edilmesi elbette ki her sektörde olduğu gibi burada da size ek bir kazanç sağlayabilir. Fakat bu da işlemenizin sahibine bağlıdır. Sizler de kolaylıkla bu meslekte çalışabilir yükselebilir zevkle çalışabilirsiniz. Çalışma durumunuza göre de ya da tercih ettiğiniz şirkete göre de kendi ücretinizi belirleyebilme şansına sahip olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat