Web Site Nasıl Hızlandırılır

Arama motoru optimizasyonu (SEO) işlemlerinde yapılması gereken işlemlerden birisi de site hızını optimize etmektir.  Yapılan iç SEO çalışmalarında kullanılan bu yöntem, sitenizin hızlanmasını sağlayacak ve böylece ziyaretçileriniz sayfalarınızda takılmadan hızlıca gezebilecek. Peki Site hızı nasıl arttırılır? Site nasıl hızlandırılır? İşte site hızını arttırmaya yönelik ipuçları…

Site hızı, bir ziyaretçinin sayfada gezinme rahatlığını doğrudan etkilemektedir. Aynı zamanda Google botlarının sayfanızı daha hızlı taraması için düşük seviyelerde olması gereken site hızı, SEO kriterleri arasında yer alan önemli bir etkendir.

Özellikle son yıllarda internet kullanımının artmasıyla birlikte internet dünyasında artık milyonlarca insan yer alıyor. Gencinden yaşlısına kadar internette gezinen kullanıcılar, sayfalarda gezinmek isterken aynı zamanda o sayfanın hızlı olmasını da istiyor. Bu durumun farkında olan Google da hızlı siteleri yavaş sitelere göre daha kaliteli kategoride değerlendiriyor ve arama sonuçlarında buna göre sıralıyor.

Açılış hızı ve gezinme hızı yavaş olan siteler, ziyaretçiyi tutamaz ve aynı zamanda arama motorları botları tarafından çok geç sürede taranır. Bu taranma hızı da sitenin kalitesini etkiler. Zira bir sayfayı indirmek için harcanan zaman (milisaniye cinsinden) ne kadar hızlı olursa, sayfanın Google botları tarafından taranma hızı ve taranma kolaylığı da doğrudan artacaktır. Peki site hızı nasıl arttırılır? İşte site hızı arttırmak için yapmanız gereken işlemler…

Site hızı arttırma yöntemleri

Site hızınızı arttırmak istiyorsanız şu kelimeyi sık sık duyacaksınız demektir: optimizasyon. Tasarımınızı daha hızlı hale getirmek, sitenize yüklediğiniz resimleri optimize etmek ve dosyalarınızı sıkıştırmak gibi birçok işlem kullanarak site hızınızı arttırabilirsiniz. Aşağıdaki işlemleri uyguladığınız takdirde site hızınızdaki artışı gözle görülür oranda fark edeceksiniz.

 

Resim Optimizasyonu

WordPress, Joomla vb. hazır sistemlerde resim optimizasyonu için eklentiler bulunmaktadır. Resim optimizasyonu ile sitenizde kullandığınız resimler optimize edilir ve pek kalite kaybetmeden boyutu düşürülür. Bu da aynı görseli daha düşük boyutta kullanmanıza olanak sağlar ve site hızınızı ciddi oranda etkiler. Aynı zamanda sitenizde scroll yaparak gezinirken de resimler yavaş yavaş yüklenmez ve hızınız artar

 

Tarayıcı Önbellekleme (Browser Cache)

İnternet sitenize sık sık gelen ziyaretçiler için kullanabileceğiniz cache (önbellek) sistemi ile site hızınızı doğrudan arttırabilirsiniz. Cache sistemi sayesinde sitenize giren bir kullanıcı, arka planda sitenizi cihaz hafızasına kaydeder ve kısa bir süre içinde yeniden sitenize girdiğinde siteniz o önbellek üzerinden yüklenir ve çok daha hızlı şekilde açılır. Cache kayıtlarını siz silmediğiniz veya kullanıcının kendisi temizlemediği takdirde, sitenize daha önceden giren kullanıcılar sitenizi çok daha hızlı bir şekilde açacaktır.

 

HTML/CSS/JS Sıkıştırması

Sitenizi oluşturan HTML, CSS ve JS dosyalarının optimize edilmesi, onların boyutlarını düşürecektir. Yapılan bu optimizasyon sayesinde sitenizin boyutu azalacaktır ve sitenizin hem açılış hızına hem de gezinme hızına doğrudan olumlu yönde etki edecektir. Optimize edilen dosyalarınız, ziyaretçiler tarafından daha hızlı tetiklenecek ve yüklenecektir. Böylece yaptığınız HTML, CSS ve JS sıkıştırması sayesinde site hızınız gözle görülür derecede artacaktır.

 

Gzip Sıkıştırması

Bir ziyaretçi, internet sitenize girdiğinde sunucunuza bir bağlanma isteği gönderir ve bu istek gönderildiğinde sitenizdeki dosyalar kullanıcıyla etkileşime geçer ve sitenin açılması için tetiklenir. Sitenizdeki dosyaların boyutu ne kadar büyükse, sayfa açılış hızlarınız da o kadar düşük olacaktır. Gzip sıkıştırması, ziyaretçilerinizin sunucudan bu verileri indirme hızını düşürür ve bu sayede sayfanız çok daha kısa sürede açılır. Özellikle kodlamanızdaki hatalardan dolayı CSS ve HTML dosyalarınızdaki gereksiz metinleri ve gereksiz boşlukları sıkıştıran Gzip sıkıştırması, toplamda %60-70 oranında sıkıştırma yapar ve site hızınızı arttırır.

 

Temiz Kodlama

Sitenizde kullandığınız tasarım ne kadar temiz bir şekilde kodlandıysa, site hızınız da o düzeyde etkilenir. Temiz kodlanan, çok fazla dosyanın çağrılmadığı ve basit kod yapılarının kullandığı tasarımlar çok daha hızlı açılır ve bu da Google tarafından sevilen bir durumdur. Temiz kodlanan temalarda içerik-kod aranı yüksek olduğundan dolayı sitede ağırlıklı olarak metin ön plana çıkar. Bu nedenle Google, içeriği daha kolay tarar ve sayfa hızı da yükselir.

 

CDN

CDN sistemi, “içerik dağıtım ağı” olarak Türkçe’de ifade edilen bir sistemdir. CDN sistemi sayesinde sitenizi ziyaret eden kullanıcılar; resim, müzik, video ve ses dosyalarını aynı sunucudan çekmek yerine farklı sunuculardan dağıtılmış olarak çeker ve bu da site hızını ciddi anlamda arttırır. CDN sayesinde sitenize gelen ziyaretçiler, sitenizdeki dosyaları daha hızlı çeker ve yükler. Böylece dünyanın neresinden olursa olsun kendisine en yakın sunuculardan dosyaları ayrı ayrı sunuculardan çeken kullanıcılar, sitenizde çok daha hızlı bir şekilde gezinebilir.

CDN ayarlarının doğru yapılması halinde, ciddi oranda site hızı artışa geçer ve bunu siz de birebir test ederek görebilirsiniz. CDN kullandığınızda üstün derecede hızlanan siteniz, Google tarafından da fark edilir ve bir sayfayı indirmek için harcanan zaman oldukça düşüşe geçer ve Google botlarının sitenizi tarama hızı artar

 

Google AMP Kullanmak

Son zamanlarda artan mobil kullanım oranına kayıtsız kalmayan Google, bu konuda da devrim gibi bir yeniliğe gitmişti. Google, insanların gün içerisinde mobil cihazlardan sürekli internette dolaşmasını göz önünde bulundurarak “Accelerated Mobile Pages (AMP)” adını verdiği “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” sistemini devreye soktu. Mobilden Google üzerinde arama yaptığınızda listelenen sitelerden biri eğer AMP sistemini kurmuşsa, site adeta jet hızında özel bir mobil tasarımda açılıyor ve hızı 5’e katlıyor. Google AMP hakkında “www.ampproject.org” adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat