Webp Uzantısı Nedir?

Webp Uzantısı Nedir?

Takvimler 2009 yılını gösterdiğinde Google tarafından hizmete açılan ”Page-Speed” yani “Sayfa Hızı” servisi, Google’ın internet sitelerindeki sayfa açılma hızlarına büyük önem verdiğini gösterir nitelikte bir unsur olmuştur.

Webp uzantısı nedir? Web sitelerinde sayfa açılma hızlarını etkileyen en büyük unsurlardan bir tanesi, sayfalarda bulunan resim dosyalarıdır. Bu konuda devreye giren webp uzantısı, resimlerin kalitelerini düşürmeden boyutları düşürmeyi sağlayan bir çözüm oluşturmuştur. Webp uzantılı resim dosyaları kullanılan web sayfaları, jpeg uzantılı resim dosyaları kullanılan web sayfalarına göre daha hızlı bir şekilde açılmaktadır.

İnternet sitelerinde bulunan resimlerin büyük bir kısmını jpeg formatındaki resimler oluşturmaktadır. Bu konuda çalışma yürüten Google, resim dosyalarının kalitesi bozulmadan daha düşük boyut kaplamalarını sağlayan webp formatını ortaya çıkarmıştır. Webp formatı için, daha verimli işler çıkaran bir algoritma geliştirilmiştir. Bu algoritma sayesinde resim dosyaları, diğer formatlara göre önemli derecede daha az yer kaplamaktadır.

Webp uzantısı nedir? Webp formatı, jpeg ve png benzeri bir resim dosyası uzantısıdır. Resimlerin diskte kapladığı alanı kayda değer bir şekilde düşürmektedir. Yaklaşık olarak %40 oranında daha verimli sıkıştırma yapan bu format, resmin kalitesinde kayıp oluşturmamaktadır. Webp uzantısı resim dosyaları, internet sitelerinde daha az yükleme yapılmasını ve daha hızlı açılmasını sağlamaktadır. Webp formatı, sahip olduğu bu özelliklerden dolayı çoğu internet sitesinin tercih ettiği resim formatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha hızlı açılan web siteleri, Google tarafından daha ön safhalarda indekslenmektedir.

Webp Uzantısının Sağladığı Faydalar

Webp uzantısının sağladığı faydaları şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  • Diskte kapladığı alan daha azdır.
  • Her türden resim dosyaları kolaylıkla webp formatına dönüştürülmektedir.
  • Resimlerin diskte kapladığı alanı düşürürken resim kalitesinden ödün vermemektedir.
  • Daha hızlı bir şekilde açılmakta ve görüntülenmektedir.
  • Sıkıştırma oranı diğer formatlara oranla daha yüksektir.
  • Mümkün olduğunca az kaynak tüketimi yapmaktadır.

Webp Uzantısının Getirdiği Olumsuz Etkiler

Webp uzantısı nedir? Dezavantajları bulunmakta mıdır? Webp uzantısının getirdiği olumsuz etkiler şu şekildedir:

  • Webp uzantılı resim dosyaları yaygın bir şekilde desteklenmemektedir. Birçok resim düzenleyici program tarafından tanınmama durumu ortaya çıkabilmektedir.
  • Webp uzantılı resim dosyalarını internet tarayıcıları arasında yalnızca Google Chrome desteklemektedir. Ancak diğer internet tarayıcıları için sunulan, webp resim dosyalarının gösterilmesini sağlayan eklentiler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat