WordPress 401 Hatası ve Çözümü

Wordpress 401 Hatası ve Çözümü

WordPress’te oluşturulan kişisel blog ya da kişisel web sitesinde meydana gelen en büyük ve en karmaşık durumlardan olan WordPress 401 Hatası ve Çözümü, dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Web sitesinde 401 hatası, Authorization Required, 401 – Unauthorized ya da 401 Unauthorized vb. Gibi çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır ve bu hatalarda yetkisiz giriş, erişim engellendi, erişim izni verilmedi gibi uyarılar alınmaktadır. Sıklık ile karşılaşılan 401 hatasının çok çeşitli çözüm yolları bulunmaktadır.

WordPress 401 Hatası Nedir?

WordPress 401 hatası ve çözümü ile ilgili olarak WordPress 401 ne olduğuna ve sebeplerine bakmak gerekirse,Wordpress 401 hatasının nedeni, giriş yapılan hesap ya da kimlik bilgilerinin sunucu tarafından teyit edilerek doğrulanamaması ya da sunucudaki mevcut bilgiler ile uyuşmamasıdır. Şifre ile korunan bir dosyaya erişim sağlanmak istendiğinde doğru parola girilmez ise ya da gerekli olan bilgiler boş bırakılırsa, yapılması gereken kimlik doğrulama işlemi, bilgilerin eşleşmesi gerçekleşmediği için bu hata ile karşılaşılır. Kullanılan WordPress güvenlik eklentisine yönelik bir saldırı olması durumunda erişime kapatabilir ve bu durum sonucunda 401 hatası belirir. WordPress  sitesini korumak amacı ile hosting şirketleri tarafından alınan güvenlik önlemleri de bu hatanın nedenlerinden biri olabilmektedir.

WordPress 401 Hatasının Çözüm Yolları Nelerdir?

WordPress 401 hatası ve çözümü konusuna ilişkin çözüm yollarına baktığımızda ilk yöntem WordPress admin – yönetici şifresinin kısa süreliğine kaldırılmasıdır. Yönetici giriş bilgilerinin yanlış girilmesi bu hataya sebep olabilmektedir. Sucuri ya da Cloudflare vb. Gibi bulut tabanlı  WordPress güvenlik hizmeti tercih edilmiş ise mevcut servislerin siteye bağlanamaması 401 hatasına sebep olabilmektedir.

Firewall Cache Temizleme yani duvar güvenliği temizleme işlemi yapıldığında 401 hatası ortadan kalkabilmektedir. Bir diğer yöntem ise hatalı çalışan bir WordPress eklentisi mevcut ise bu eklenti 401 hatasına sebep olabilmektedir. Bu durumda eklentilerin hataya sebep olup olmadığını anlamak için wp – admin ekranına erişim var ise  WordPress eklentileri geçici olarak devre dışı bırakılır. Kullanılan temalardaki bir problem WordPress 401 hatasına sebep olabilmektedir. Bu durumun tespiti için geçici olarak varsayılan bir WordPress temasına geçilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat