WordPress Cloudflare Ayarları Nasıl Yapılır?

Wordpress Cloudflare Ayarları Nasıl Yapılır?

Cloudflare, güvenlik amacı ile kullanılan ve DDoS gibi korumalar sağlayan ücretsiz bir hizmettir. Cloudflare, WordPress tabanlı internet sitelerinde güvenlik sağlamak ve sayfa açılışlarını hızlandırmak isteyenler için oldukça uygun bir tercih olarak görülmektedir. Kullanıcısına birçok seçenek sunan bu uygulama aracılığa yapılan birkaç ayar sonrası internet sitelerinde hız ve güvenlik sistemi konusunda önemli derecede iyileşmeler gözlenmektedir.

Cloudflare Ayarlarının Yapılma Aşamaları

1.Aşama

İlk aşamada öncelikle cloudflare kontrol paneline giriş yapın. Sonrasında ise bu sayfanın sağ üst kısmında konumlanan site ekle anlamına gelen kutuya tıklayın ve karşınıza çıkan kutucuğa internet sitenizin adresi yazarak “Begin Scan” işlemini yapın. Bu aşamada siteniz hakkında çeşitli taramalar yapılacaktır.

2.Aşama

WordPress Cloudflare ayarları nasıl yapılır? Taramalar sonucunda siteniz hakkında ayrıntılı bilgiler sunan bir sayfa karşınıza çıkacaktır. Bu sayfada select a plan kısmında seçenekler sunulacaktır. Seçenekler arasından Confim Plan olanı seçerek devam edin. Sonrasında ise hangi hizmeti almak istediğiniz sorulacaktır. Burada “sadece DNS” ve “CDN hizmeti ve koruma” adı altında iki seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden CDN’li seçeneğini seçmenizi tavsiye etmekteyiz. Bu işlemlerden sonra sayfada gösterilen CNAME gibi ayarların turuncu renkte olup olmadığına dikkat edin. Bu ayarların turuncu renkte olması herhangi bir sorun olmadığı anlamına gelmektedir. E-posta hizmetleri aktif ise bu seçenekleri griye çevirin ve genel bir kontrol yaptıktan sonra işleme devam edin.

3.Aşama

WordPress Cloudflare ayarları nasıl yapılır konusunun bu aşamasında karşınıza çeşitli bilgiler içeren kutucuklar çıkacaktır. Domainizin kayıtlı olduğu site üzerinden giriş yapın ve ayarlar bölümünden name servers’ları verilen size özel olarak tahsis edilen nameservers ile değiştirin. Sonrasında ise Cloudflare sayfasına geri dönün ve işlemi tamamlayın. Bu işleminiz kısa bir süre içerisinde bitebilir veya çok daha uzun sürebilir.

4.Aşama

Tarama sonrası Cloudflare işlemi başarı ile tamamlanırsa e-posta aracılığı ile bir bildirim gelecektir. Bu bildirimde işlemin başarılı ile gerçekleştiği Cloudflare’in internet sitenizi korumaya başladığı ibaresi yer almaktadır.

İşlem başarısız olursa, düzeltmeniz gereken ayarlar hakkında bilgiler içeren bir yazılı uyarı alırsınız. Bu uyarılara göre gerekli düzenlemeleri yapıp, internet sitenizi tekrar taramaya yollayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat