WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar

Wordpress.com ile Wordpress.org Arasındaki Farklar

Kişisel web sayfası oluşturmak ya da kişisel blog oluşturmak amacı ile sıklıkla tercih edelen WordPress, WordPress.com ve WordPress.org olarak iki farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar hakkında bilgi sahibi olmak mevcut ihtiyaca yönelik olarak doğru tercih yapmak açısından oldukça önemlidir. WordPress tabanlı bir sitenin e- ticaret, kişisel web sitesi ya da kişisel blog için kullanılacak olması belirleyicilik açısından önemli değişkenlerdir.

WordPress.org Nedir?

Gerçek wordpress olarak adlandırılan, açık kaynaklı kod sistemine sahiptir. Kısıtlamalar ya da engellemeler olmadan web sitelerin düzenlenmesine imkân tanımaktadır ve pek çok site WordPress.org üzerinden tasarlanmaktadır.  Bu sistem kullanıcılarına domain olarak bilinen alan adı ve hosting ile web sitesinin kısa sürede oluşturulmasına imkân tanımaktadır. WordPress.org ile kişisel web sitesine ücretli ya da ücretsiz her türlü eklenti kurabilmektedir ve site sahibi sitesinde istediği düzenlemeleri gerçekleştirebilir. Premium ya da ücretsiz temaları isteğe göre kolaylıkla kullanılabilir. Ayrıca web sitesinde üretilen içerikler ile reklamlar üzerinden para kazanılabilir. Google Analytics ile site ziyaretçileri hakkında bazı verilere ulaşılabilir.

WordPress.com Nedir?

WordPress kuruculardan biri olan Matt Mullenweg tarafından geliştirilen WordPress.com, içerisinde toplamda 6 farklı hosting paketi bulunduran bir barındırıcı hizmetidir. Bu hosting paketleri; çok kısıtlı imkanlara sahip olan ücretsiz paket, özel alan adı gibi imkanlar tanıyan kişisel paket, gelişmiş özellikleri bulunan premium paket, canlı hizmet desteği ya da özel tema ve eklentiler bulunan business paket, sınırsız biçimde web sitesi oluşturma imkânı bulunan e- ticaret ve astronomik fiyatlı olarak nitelendirilen VIP pakettir.

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar Nelerdir?

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar ile ilgili karşılaştırma yapacak olursak: wordpress.com’dan  ücretsiz paket tercih edilerek hemen bir kişisel blog oluşturulabilir. Daha detaylı ve özenli bir site tasarımı isteniyorsa ve bazı özelliklere sahip olmak isteniyorsa wordpress.com daha avantajlıdır. WordPress.com Wordpres.org Aksine 6 farklı paketi bulunan hosting olarak tasarlanmıştır. WordPress.org ücretli ya da ücretsiz tema ve eklenti tercih imkânı bulunmaktadır.

WordPress.com’da ise ücretsiz paket çok kısıtlı imkanlara sahip iken diğer paketlerde belli özelliklere sahip olmak için tercih edilen pakete göre bir ücret ödenmelidir. WordPress.com’da, birçok temel eklentiyi içeren ve tercih edilen pakete dahil edilerek önceden yüklenmektedir. WordPress.org’da ise premium ve ücretsiz eklentilerin yer aldığı bir liste mevcuttur.  WordPress.com blog ya da web sitesi kullanıcının belirlediği ismin arkasında WordPress.com uzantısını eklemektedir. Kısacası WordPress.org ve WordPress.com, web sitesi oluşturmak ya da kişisel blog oluşturmak için farklı yöntemler ortaya koymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat