WordPress Dosya İzinleri Nasıl Değiştirilir?

Wordpress Dosya İzinleri Nasıl Değiştirilir?

WordPress dosya izinleri nasıl değiştirilir? İnternet sitelerinde dosya yazma izinleri büyük önem taşımaktadır. Kimi dosyalarda güvenlik amaçlı olarak korumalar ayarlanmakta iken, kimi dosyalarda ise yazma izni açılır ve düzenlenme imkânı sağlanır. Bu yazımızda WordPress dosya izinleri ayarları hakkında bilgiler sunacağız.

WordPress Dosya İzinleri Nasıl İfade Edilmektedir? Varsayılan Dosya İzinleri Nasıldır?

WordPress’te dosya izinleri sayı biçiminde kodlanmıştır. Sayı biçiminde kodlanan kodların, her rakamın izinler ile alakalı bir anlamı bulunmaktadır:

  • 0 rakamı herhangi bir iznin olmadığı anlamına karşılık gelmektedir.
  • 1 rakamı yalnızca çalıştırma izni anlamına gelmektedir.
  • 2 rakamı yalnızca yazma izni anlamına gelmektedir.
  • 4 rakamı yalnızca okuma izni anlamına gelmektedir.

Bu izinler 3 ayrı grupta ifade edilmektedir ve şu şekildedir:

  • Dosyanın sahibi
  • Dosyanın var olduğu gruplar
  • Diğer kullanıcılar

WordPress dosya izinleri nasıl değiştirilir? Wp-admin’deki 755 üzerinden bir örnek vermek gerekirse;

  • Dosyanın sahibi: yazma izni (2) + okuma izni (4) + çalıştırma izni (1) = 7
  • Dosyanın var olduğu gruplar: okuma izni (4) + çalıştırma izni (1) = 5
  • Diğer kullanıcılar: okuma izni (4) + çalıştırma izni (1) = 5

Bu rakamları yan yana getirdiğimizde 755 sayısına ulaşırız. Buna göre dosyanın sahibine 7, dosyanın var olduğu gruplar ve diğer kullanıcılara 5 izni verilmektedir.

WordPress Dosya İzinleri Nasıl Değiştirilir?

WordPress’te dosya izinleri Cpanel veya FileZilla aracılığı ile değiştirilebilmektedir. İlk olarak sunucunun kök dizinine ulaştıktan sonra public_html adlı klasöre girin ve buradan iznini değiştirmek istediğinin dosyanın üstüne sağ tıklayarak dosya izinlerini seçin.

Örnek olarak yukarıda bahsettiğimiz wp-admin dosyasını verelim. Bu dosyanın üzerine sağ tıklayarak dosya izinlerini seçtiğimizde karşımıza bir kutucuk çıkacak ve sayısal değer karşısında 755 yazacaktır. Yukarı kısımda da bahsettiğimiz 3 grup ve izin seçenekleri bulunacaktır. Bu değerleri kutucuklar üzerinde tikleme yapma veya kaldırma işlemleriyle birlikte ayarlayacağınız gibi, sayısal değeri düzenleyerek de ayarlayabilirsiniz. Yazma izni 2, okuma izni 4 ve çalıştırma izni 1 sayısı ile ifade edilmektedir. Örneğin 755 sayısındaki 7 rakamını 6 yaparsak, bu dosyadaki sahipler için okuma ve yazma izni verilir, çalıştırma izni kaldırılır. (Yazma izni (2)+ okuma izni(4)=6)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat