WordPress Dosya Yükleme Boyutu Arttırma

Wordpress Dosya Yükleme Boyutu Arttırma

Son derece geniş imkanlara ve kolay kullanıma sahip olan WordPress, dünyada en çok tercih edilen uygulamaların başında gelmektedir. WordPress’in özelliklerini ve fonksiyonlarını bilmek, yöneticiler için son derece önemlidir. Bu yazımızda WordPress’in fonksiyonlarından biri olan dosya yükleme boyutunu değiştirme hakkında bilgiler sunacağız. WordPress herhangi bir düzenleme yapılmadığı taktirde 25 MB boyutunda dosya yükleme limiti sunmaktadır. Fakat hosting ile alakalı kısıtlamalar bulunuyorsa, daha düşük dosya yükleme limitleri ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Siz de limit konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız, WordPress dosya yükleme boyutu arttırma adımlarını uygulayabilirsiniz.

WordPress Upload Dosya Yükleme Boyutu Arttırma Yöntemleri

1.”.htaccess” Dosyasını Düzenleyerek Yükleme Boyutu Arttırma

PHP ve Apache tabanlı hostinglerde “.htaccess” dosyasına, FTP ya da Cpanel aracılığı ile sunucunuza giriş yaptıktan sonra “public_html” klasörünü açarak ulaşabilirsiniz. Sunucunuzda bulunan .htaccess dosyasına ulaştıktan sonra çift tıklayarak açın ve aşağıda sunduğumuz kodları yerleştirin:

  • php_value memory_limit 512M, php_value upload_max_filesize 128M, php_value max_input_time 900
  • php_value post_max_size 128M, php_value max_execution_time 600.

Bu kodları yerleştirdikten sonra internet sitenize giriş yapılamıyor ise hosting ile alakalı problemler yaşıyorsunuz demektir. Hosting ile iletişime geçerek sorunu çözebilir veya yerleştirdiğiniz kodları silerek internet sitenizin tekrar erişebilir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

2.”functions.php” Dosyasını Düzenleyerek Yükleme Boyutu Arttırma

Sunucunuzda bulunan .htaccess dosyasının düzenleme imkânı bulunmaması veya .htaccess dosyası düzenlemelerinden sonra internet sitesine erişim problemleri yaşanması durumlarında uygulanabilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. “functions.php” dosyasını açarak alt kısmına, aşağıda verdiğimiz kodları ekleyerek WordPress dosya yükleme boyutu arttırma işlemini yapabilirsiniz:

  • @ini_set( ‘max_execution_time’, ‘600’ ), @ini_set( ‘post_max_size’, ‘128M’ ), @ini_set( ‘upload_max_size’, ‘128M’ )

Eklediğiniz bu kodlar, internet sitenizde yapacağınız tema değişiklikleri ve güncellemeleri ile birlikte kaybolabilmekte ve yeniden eklemeniz gerekmektedir.

3.”Php.ini” Dosyasını Düzenleyerek Yükleme Boyutu Arttırma

Türkiye’de sunulan hosting hizmetlerinde bu yöntemin uygulanması genellikle mümkün olmamaktadır. Ancak alternatif olarak sunmak istiyoruz. FTP veya SSH aracılığı ile sunucunuzdaki WordPress dosyaları arasında bulunan, “php.ini” dosyasına ulaştıktan sonra bu dosya açın ve aşağıdakileri kodları ekleyin:

  • memory_limit = 256M, post_max_size =128M, upload_max_filesize = 128M

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat