WordPress Güvenlik Önlemleri

Wordpress Güvenlik Önlemleri

WordPress dünya üzerinde en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden birisidir. Bu kadar fazla talep görmesi nedeniyle açıkları en çok aranan en çok saldırı yapılan sistemlerin başında gelmektedir. Ancak alınacak basit bir kaç önlem ve dikkat edilecek birkaç nokta ile birlikte wordpress sistemimizi güvenle kullanmaya devam edebiliriz.

En Etkili Yöntem: Versiyon Güncelleme

WordPress Güvenlik Önlemleri listesinin en başında kuşkusuz kullandığınız sürümün güncel olması gelmektedir. WordPress devamlı gelişen ve büyüyen bir sistemdir. Bu sayede devamlı güncellenmektedir. Bu güncellemeler sisteme yeni özellikler katabildiği gibi tespit edilen güvenlik açıklarını da ortadan kaldırmaktadır. WordPress sisteminizi güncel tutarak tespit edilmiş güvenlik açıklarına karşı tam bir koruma sağlamış olursunuz.

Yönetim paneline erişmek için tercih edeceğiniz kullanıcı adının “admin” olmamasına dikkat edin. Kötü niyetli girişimlerin çoğu kullanıcı adının admin olarak tahminleme şeklinde çalışmaktadır. Aynı zamanda tüm sitelerde olduğu gibi wordpress yönetim panelinde de güvenli bir parola seçmeye özen gösterin.

Nulled Tema ve Eklentilerden Uzak Durun

WordPress yönetim panelinden erişebileceğiniz binlerce tema ve eklenti bulunmaktadır. Bu tema ve eklentilerin büyük bir kısmına ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Fakat ücretsiz kısmı temel özellikleri içermektedir. Ekstra ve güçlü özelliklere sahip olmak için temaların veya eklentilerin ücretli versiyonlarına geçiş sağlanması gerekmektedir. Nulled versiyonlar ise bu işlemleri size ücret ödemeden sunmaktadır. WordPress Güvenlik Önlemleri için bilmeniz gereken en önemli konu nulled versiyonlardan uzak durmanızdır. Bu kodlar tema veya yazılımla sisteminize istenmeyen kodlar eklenmektedir. Bu kodlar ile sitenizin yönetimi ele geçirilebileceği gibi reklam alanlarında farklı reklam kodların gösterilmesine sebep olabilmektedir.

Kullanmadığınız tüm tema ve eklentileri sitenizden kaldırın. Bu tema ve eklentilere güncelleme desteği bitmiş olabilir. Bu tema ve eklentiler üzerinde mevcut olan güvenlik açıkları güncelleme yapılmayacağı için sitenizi açık bir hedef haline getirebilir. WordPress kurulumunda kullanacağı veritabanı tablolarının ön eki olarak “wp_” ekini kullanır. Bu nedenle veri tabanı saldırganları saldırılarını bu ön ek üzerinde yoğunlaştırılırlar. Farklı bir ön ek seçimi sayesinde bu güvenli sorununun önüne geçebilirsiniz. Farklı ön ek seçimini kurulum aşamasında yapabileceğiniz gibi, kurulumdan sonra da ön ek değiştirmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat