WordPress Site Adresini Değiştirme Nasıl Yapılır?

Wordpress Site Adresini Değiştirme Nasıl Yapılır?

wordpress.com ve wordpress.org olmak üzere ikiye ayrılan WordPress, kişisel blog ya da kişisel site kurulması ve içerikler paylaşılmasını sağlamaktadır. WordPress ile kurumsal web siteleri, online satış siteleri, kişisel bloglar, portfolyo – resume ( CV ) siteleri ya da online kurs ya da online eğitim siteleri, forumlar gibi çeşitli içeriklere sahip siteler oluşturulmaktadır. Worpress’in kullanımı ile ilgili olarak cevabı en çok merak edilen sorulardan biri de WordPress Site Adresini Değiştirme Nasıl Yapılır? Sorusudur.

WordPress Site Adresi Neden Değiştirilir?

WordPress kişisel sitenin URL adresinin değiştirilmesinin çok çeşitli sebepleri bulunmaktadır. WordPress site mevcut durumdaki lokal sunucudan aktif- canlı siteye taşırken site URL’lerini güncellemek amacı ile site adresi değiştirilmektedir.
WordPress sitesinin yeni bir alan ismine taşınmasından sonra değişikliklerin site ziyaretçilerine- guestlere yansıtılabilmesi için adres değişikliği tercih edilmektedir. Bir diğer WordPress adres değişikliği sebebi ise WordPress sitesinin dosyalarının farklı bir dizine taşınmak istenmesidir. SSL sertifikası bulunan WordPress sitelerinde  HTTP’den HTTPS’ye geçiş için WordPress sitesi adres değişikliği gerçekleştirilmektedir. WordPress sitesinde çok fazla too many redirects yani yönlendirme hatası alınması durumunda da URL değiştirme işleminin gerçekleştirilmesi gerekebilmektedir.

WordPress Site Adresi Nasıl Değiştirilir?

WordPress ile ilgili cevabı en çok merak edilen sorulardan biri olan WordPress Site Adresini Değiştirme Nasıl Yapılır?   Sorusunun cevabına baktığımızda adres değişikliği için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Url değişimi için WordPress Adresi Site Adresi olmak üzere iki farklı adres bulunmaktadır. WordPress site adresi değiştirme yöntemlerinden ilki URL’lerini yönetici- admin alanından adres değiştirme yöntemidir. Bu yöntem adres değiştirme yöntemleri arasında en kolay olanı ve en çok tercih edilenidir. Function.php dosyasını kullanarak WordPress site URL’lerini değiştirme yöntemi  admin paneline erişimi bulunmaması durumunda tercih edilen bir yöntemdir. Wp-config.php dosyası aracılığı ile WordPress site adresini değiştirme yöntemi hangi WordPress temasının düzenleneceğinin bilinmemesi durumunda ya da   function dosyasının bulunamaması gibi durumlarda önerilen bir yöntemdir. PhpMyAdmin kullanarak veri tabanında bulunan WordPress  URL’lerini değiştirme yöntemi pek önerilen ya da tercih edilen bir yöntem değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat