WordPress Temanızı Değiştirmeden Önce Yapılacaklar

WordPress Temanızı Değiştirmeden Önce Yapılacaklar

WordPress dünya üzerinde en çok kabul görmüş içerik yönetim sistemlerinin başında gelmektedir. Bunun sonucu olarak milyonlarca kullanıcı internet sitelerini wordpress alt yapısı ile oluşturmaktadır. Kullanım sayısının bu kadar fazla olmasının yanında siteler arasındaki farkı kullanılan temalar sağlamaktadır. Görüntü olarak birbirinin aynısı olan siteler, temalar sayesinde birbirlerinden farklılaşırlar. Sitemizi kurarken seçtiğimiz tema zaman içerisinde isteklerimizi karşılayamaz duruma gelebilir veya görüntü olarak bambaşka bir siteye geçiş yapmak isteyebiliriz. WordPress güçlü alt yapısı sayesinde tema değişikliği kolay uygulanabilir olsa da WordPress Temanızı Değiştirmeden Önce Yapılacaklar listesini mutlaka uygulamalısınız.

Yedeklemeden Vazgeçmeyin

Siteniz üzerinde büyük değişiklikler yapmadan önce sitenizin tam bir yedeğinin alınması önemlidir. Çoğu hosting firması belirli aralıklarla sistem yedeği almaktadır. Ancak günlük yedekleme için ekstra ücret talep etmektedirler. Eğer günlük yedeklemeli bir plana sahip değilseniz zaman ve emeğinizin boşa gitmemesi için tema değişimi öncesi mutlaka yedekleme yapın.

Sitenizin ziyaretçi istatistiklerini tutmak ve sitenize gelen ziyaretçilerin detaylı analizlerine ulaşmak için Google hizmetlerini kullanıyorsanız, sitenize ait bu kodların yeni temanıza taşınması gerekecektir. Bu nedenle WordPress Temanızı Değiştirmeden Önce Yapılacaklar listesinde yer alan en önemli konu bu kodların kopyalanmasıdır. Site istatistik ve analizlerinde boşluklar yaşamak istemiyorsanız eski temanızda yer alan kodları temanızı kaldırmadan önce mutlaka not edin.

En Önemli Yedek: Reklam Kodları

Siteniz üzerinden üçüncü parti kodları ile reklam veriyor olabilirsiniz. Bu kodlar sayesinde sitenizde reklamlar görüntülenmekte ve tıklama başına gelir elde edilmektedir. Reklam kodlarınızı yeni temanıza aktarmak için mutlaka yedeklemelisiniz.

WordPress Temanızı Değiştirmeden Önce Yapılacaklar listesinde olması gereken ama çoğu kullanıcının devreye almadığı bakım modunu kullanmaktan çekinmeyin. Tema değişimi öncesi sitenizi bakım moduna alınmadığı takdirde, tema değişimi süresince siteye gelen trafik bir hata kodu ile karşılaşacaktır. Bu durumun önüne geçmenin en kesin ve basit yolu tema değişimi öncesi bakım modunu kullanmaktır.

Sitenizde bulunan eklentileri dışa aktarım özelliği ile yedeklemesini yapmalısınız. Bu sayede tema değişimi sonrası içe aktarma özelliği ile eklentilerinizi tekrar ayarlamakla zaman kaybetmeyerek, mevcut ayarlarını koruyarak devreye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat