WordPress Virüs Temizleme

Wordpress Virüs Temizleme

İnternet sitelerindeki en önemli problemlerden bir tanesi olan virüsler, zararlı yazılımlar içeren, internet sitesinin işleyişini bozan ve güvenlik sorunları oluşturan dosyalardır. İnternet sitelerine virüsler, bir güvenlik açığı aracılığı ile yerleştirilir. Bu yazımızda WordPress virüs temizleme hakkında bilgiler sunacak ve güvenlik önemleri konusunda yol göstereceğiz. Virüslerle baş edebilmek için öncelikle virüsün türünü bilmeniz gerekli olmaktadır.

Virüs Çeşitleri Nelerdir?

1.Spam Virüsler

Spam virüs yönteminde, bir internet sitesinin birebir kopyası oluşturularak içine zararlı yazılımlar yerleştirilir. Hedef internet siteleri genellikle para işlemlerinin yapıldığı internet siteleridir. Örneğin; bir bankanın bir kopya sitesi oluşturularak zararlı yazılımlar yerleştirilir. Sonrasında bu internet sitesi hedef kişilere atılarak giriş yapması sağlanır. Kopya internet sitesine giren kullanıcıların hesaplarına giriş yapmak için yazdığı parola ve çeşitli bilgiler zararlı yazılım aracılığı ile direkt olarak internet korsanına aktarılır. Bu suç hakkında yapılan yasal takipler pek fazla sonuç vermemektedir.

2.Iframe Virüsler

Bu virüsler bulaştığında internet sitenizde yönlendirmeler meydana gelir. İnternet sitenize giriş yapan her ziyaretçi otomatik olarak virüsün hedef internet sitesine yönlendirilir.

3.Veritabana Erişim Sağlayan Yazılımlar

Bu yöntemde açık kapılar aracılığı ile internet sitesinin yönetimsel ve hassas bilgiler içeren dosyalarına erişilir. Bu duruma kullandığınız eklenti veya temalar neden olabilmektedir.

WordPress Virüs Temizleme İşlemi Nasıl Yapılabilir?

WordPress virüs temizleme yöntemleri şu şekildedir:

WordPress’in sitesinden en güncel WordPress sürümünü bilgisayarınıza indirin. Sonrasında FTP ya da Cpanel aracılığı ile sunucunuzda bulunan WordPress dosyalarınıza ulaşın ve config adlı dosyayı ve content adlı klasör hariç her şeyi silin. Sonrasında bilgisayarınıza indirdiğiniz en son sürüm WordPress dosyalarını sunucunuza yükleyin. Bu yöntem ile wp-content klasörü içerisinde bulunmayan virüsleri temizlemiş olursunuz.

Config dosyası içerisinde bir anormallik tespit edilmesi halinde. Burada karşımıza 2 seçenek çıkmaktadır. Birinci seçenekte wp-content.php dosyasında hash yapıda kodlar bulunuyorsa bu kodlar kaldırılır. Diğer seçenekte ise son sürümünü indirmiş olduğunuz WordPress dosyalarının içerisinde bulunan config sample adlı dosyayı internet sitenizin güncel veri tabanına göre düzenleyerek sunucunuza atın ve sunucuda mevcut olarak bulunan dosya ile değiştirin.

Virüsler wp-content klasöründeki bulunuyorsa yine 2 farklı virüs temizleme yöntemi karşımıza çıkmaktadır. İlk seçenek dosyaları direk olarak elle kontrol etmek ve virüslü dosyaları tespit ederek silmektir. Bu yöntem zaman ve geniş bir kodlama bilgisi gerektirmektedir. Diğer seçenek WordPress siteleri için tarama yapan antivirüs ve antimalware eklentilerini kurmak ve dosyalarınızı taratmaktadır. Yazılımı bilgisi gerektirmeyen ve kolay uygulanabilen wordpress virüs temizleme yöntemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat