WordPress SSL Hatası Çözümü

Wordpress SSL Hatası Çözümü

SSL sertifikası sadece wordpress tabanlı siteler için değil internet dünyasında yer alan bütün siteler için olmazsa olmazların başındadır. SSL sertifikası temel olarak kullanıcının girdiği verilerin siteye şifrelenerek iletilmesini ve site tarafından şifrenin çözülerek isteğin yerine getirilmesini sağlar. Kullanıcı ile site arasındaki trafik kötü amaçlı kişiler tarafından izlenebilse dahi şifrelenmiş veriler sayesinde girilen veriler okunamaz. SSL sertifikaları yakın bir geçmişte hassas kişisel veri girişinin olduğu siteler için önemliydi. Fakat günümüzde Google’ın algoritmasına eklenmesi ile gerek sıralama sonuçlarında gerekse güvenli site işaretlenmesi için kritik rol oynar hale geldi. Eğer SSL sertifikanızın olmasına rağmen wordpress tabanlı siteniz güvenli değil mührü ile işaretlenmiş ise site WordPress SSL Hatası Çözümü için yapabileceğiniz birkaç çözüm mevcut.

İlk denenmesi gereken çözüm önerisinde sitenizin yönetim paneline erişerek “Ayarlar” menüsünün altındaki “Genel” sekmesine erişmeniz gerekmektedir. Bu alanda sitenizin adresini göreceksiniz. Burada yazan site adresinizin SSL sertifikası belirleyicisi olan “https” ibaresi ile başlaması gerekmektedir. Bu alanda gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra sitenize tekrar giriş yaparak düzenlemenin işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz.

SSL Hatası Çözümü İçin Wp-config Ayarları

SSL sertifika hatalarına neden olan sorunlardan bir tanesi de “wp-config” dosyası ile ilgili olanıdır. WordPress SSL Hatası Çözümü için bu adımda bu dosyaya küçük bir kod satırı eklememiz gerekecektir. Bu işlem için öncelikle “public_html” klasörünün içerisinde yer alan “wp-config” dosyasını düzenleme modunda açmamız gerekecektir. Dosyanın düzenleme modunda açılmasından sonra kod satırları içerisinde yer alan “That’s all, stop editing!” satırını bulmalısınız. Bu satırın hemen üst satırına “define(‘FORCE_SSL_ADMIN’, true);” kod satırını ekleyin. Bu ekleme sonrası yaşanan SSL sorunu büyük ihtimalle çözülmüş olacaktır.

Eklenti ile SSL Hata Çözümü Mümkün

Tüm bu kod düzenlemeleri ile uğraşmak istemiyorsanız sitenize ekleyeceğiniz bir eklenti ile de yaşadığınız bu sorunu çözebilmeniz mümkün. Bu tip eklentiler temel olarak bul ve değiştir mantığı ile çalışmaktadır. Tablolarda yer alan “http” ile başlayan tüm kayıtları bularak “https” haline çevirerek yaşadığınız ssl sertifika hatasını gidermektedir. Anlatılan çözüm yöntemlerini uygulayarak siteniz ile yaşadığınız ssl sorununun önüne geçerek google ve tarayıcı eklentilerinde güvenli site mührüne sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat