Dijital Reklam Danışmanı Nedir?

Dijital Reklam Danışmanı Nedir?

Dijital reklam danışmanı, yenilenen dünyada internetin yaygın olarak kullanılması sonucu ortaya çıkan yeni bir sektördür. Dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan internet ile birlikte bu sektörün kullanımı da hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Akla gelebilecek tüm sektörler (eğitim, market, kozmetik, sağlık, banka gibi) internet aracılığı ile hizmet verilmektedir. Satın alma işlemlerinde sıklıkla kullanılan internet günümüzde e- ticaretin artmasına ve bunun sonucunda da markaların dijital sektörde yer almasına sebep olmaktadır.

Bir markanın e-ticarette yer alması ya da dijital sektörde daha geniş kitlelere ulaşması için uygulanan reklam hizmetlerine Dijital reklam adı verilir. Dijital alanda yapılan reklamlar danışmanlık hizmetleri kapsamındadır ve tek bir birey üzerinden yapıldığı gibi kalabalık ekipler halinde çalışan dijital medya ajansları aracılığı ile de yürütülür. Dijital reklam danışmanı markaların ulaşmak istediği hedefine, kitlelerine, markanın potansiyeline bütçesine göre uygun bir yol seçerek tanıtım amaçlı danışmanlığını kullanır.

Dijital Reklam Danışmanının Hedefi Nedir

Dijital reklam danışmanı, markaların sosyal medya üzerinde tanınmasını, takip edilmesini ve geniş bir müşteri kitlesine ulaşmasını sağlayarak markanın kazancını arttırmayı hedeflemektedir. Aktif olarak kullanılan Instagram, facebook, google, mobil uygulamalar, mail ve youtube gibi siteler üzerinden markanın reklamı oluşturularak danışmanlık hizmeti verilir.

Dijital Reklam Danışmanlığı Nasıl Yapılır

Markalar Dijtal reklam danışmanı kullanmadan pazarlama işlemini kendileri de yönetebilir. Fakat dijital reklam danışmanı firmaların eksik yönlerini ya da artı yönlerini belirleyerek hangi platform üzerinde nasıl bir strateji oluşturacağını daha doğru belirlemektedir. Reklam danışmanı ile hedef kitleye iletişim daha kolay sağlamaktadır. Her marka için özel stratejiler geliştirmektedir. Markaların sektörlerindeki yenilikler ve değişimleri yakından takip etmektedir. Dijital reklam danışmanının uygulamalarını 5 maddede sıralayabiliriz:

  1. Markaların dijital sektördeki potansiyelinin belirlenerek rakip firmalara göre artı ve eksi yönlerini detaylı oluşturmaktadır.
  2. Dijital reklam danışmanının tecrübelerine uygun markalar için strateji oluşturarak hedef oluşturulmaktadır.
  3. Dijital reklam için etkinlik planlarının yapılması ve markanın vermiş olduğu bütçeye göre hangi aralıklarda hangi bütçelerin kullanılması gerektiğinin ayrıntılı bir şekilde planlanması yapılmaktadır.
  4. Markaların belirlenen strateji ve planları kabul etmesi ile dijital reklam danışmanı çalışmaya başlamaktadır.
  5. Son olarak yapılan çalışmaların, verilen bütçelerin nasıl kullanıldığının ve ne kadar kitleye ulaştığının değerlendirilmesi ve raporları oluşturulmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat