WordPress Site Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Wordpress Site Sıfırlama Nasıl Yapılır?

WordPress son derece gelişmiş fonksiyonlara sahip bir uygulamadır. Zaman zaman bu fonksiyonlarda aksaklıklar yaşanabilir, sisteme virüs bulaşabilir veya başka bir problem oluşabilir. Bu durumlarda site sıfırlama işlemi yapmak, sitenizin işleyişini düzenlemede yardımcı olabilir. Bu yazımızda sizlere WordPress site sıfırlama nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

WordPress tabanlı sitelerde sıfırlama işlemi, CPanel ya da eklentiler aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu seçeneklerden Cpanel, daha sık bir şekilde tercih edilmekte ve önerilmektedir. Diğer seçenek olan eklentilere de birçok kullanıcı tarafından ilgi gösterilmektedir. Bu işlemde sıfırlama amacına uygun bir eklenti bulmak ve yüklemek gerekmektedir.

CPanel Aracılığı ile Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen bu işlem, oldukça dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Konu hakkında yeterli bilgi sahibi değilseniz danışmanlık şirketlerinden yardım alabilir ve işleminizi tamamlayabilirsiniz.

WordPress site sıfırlama nasıl yapılır?CPanel üzerinden yapılan sıfırlama işlemci son derece hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. CPanel’e ulaşmak için siteniz için hosting sağlayan firmanın internet sitesine uğrayarak hesabınıza giriş yapmalısınız. CPanel sayfasına ulaştıktan sonra şu adımları izleyin:

  • Sıfırlama işleminde işe veri tabanları temizlemekle başlanır. Bunu gerçekleştirmek için MySQL veri tabanları seçeneğine ilerleyin. Sonrasında karşınıza çıkan seçeneklerden sil yazılı olanı seçin.
  • MySQL veri tabanını sildikten sonra yeni bir tane oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için veri tabanı oluşturma ile alakalı yazıya tıklayın. Kullanıcı adı ve şifre bölümlerine hali hazırda kullanmakta olduğunuz bilgileri girin. Bu bilgileri unuttuysanız sunucu kök dizinine ulaşarak config dosyasına göz atarak öğrenebilirsiniz.

MySQL veri tabanını silmeniz halinde sitenizde bulunan içerikler de yok olacaktır. Bu işlemden sonra eklentilerde bulunan dosyaların silinme işlemi yapılabilir.

WordPress site sıfırlama nasıl yapılır? Eklenti dosyalarında silme işlemi yapmak için, FTP aracılığı ile kök dizine giriş yapın. Sonrasında public_html içerisinde yer alan content klasörünü açın ve istediğiniz bütün tema ve eklenti gibi dosyaları silin. Hangi eklenti ve temayı sileceğinizi bilemiyorsanız bir uzman tarafından yardım alabilirsiniz.

Bütün silme işlemlerinde sonra internet sitenize girin. Karşınıza çıkan sayfada kurulum ekranı yer alacaktır. Sitenizin tekrar ayarlarını yaparak kurma işleminizi yapabilir ve kullanıma açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat